Renovace starého mlýnu v moderní domov pro celou rodinu
adbz.cz » Architektura » Starý mlýn dostal 2. šanci na život: Architekti z něj udělali obyvatelnou budovu s moderními prvky

Starý mlýn dostal 2. šanci na život: Architekti z něj udělali obyvatelnou budovu s moderními prvky

Projekt přetvoření starého větrného mlýna na moderní obytný prostor ukazuje, jak lze spojit historii s bydlením odpovídajícím současným potřebám.

Dům z větrného mlýna
Zdroj fotografie: Tiskové materiály o4 architekci, fotograf Rafał Chojnacki

Venkovská krajina je plná historických pokladů, mezi nimiž najdeme i staré větrné mlýny. Jeden z nich se stal základem pro projekt „Dům z větrného mlýna“ vytvořený architektem Michałem Kucharskim a týmem o4 architekci. Tento projekt představuje inspirativní transformaci starého mlýna na moderní bydlení, které si zachovává respekt k historii a krajinnému kontextu.

Vznik základů projektu

Základy tohoto projektu byly položeny v rámci mezinárodní soutěže „Současný dům 2014 – Vesnický dům“. Práce Tomasze Padła a Michała Kucharského získaly národní uznání v Polsku. Několik let poté na tento projekt narazil investor z regionu Lublin, který vlastnil starý větrný mlýn. Prvotní koncepce projektu byla přizpůsobena požadavkům zákazníka a technickým a místním podmínkám.

Tato stavba byla navržena s cílem zapadnout do venkovské krajiny. Její forma vychází z charakteristických prvků tradiční architektury polského venkova. Cílem bylo spojit moderní způsob bydlení s novými obytnými funkcemi, a zároveň zachovat původní výraz a formu větrného mlýna. Kvůli omezeným rozměrům původní stavby byly pokoje rozmístěny do tří nadzemních a jednoho podzemního podlaží.

vetrny mlyn francouzske okno
Zdroj fotografie: Tiskové materiály o4 architekci, fotograf Rafał Chojnacki

Funkce a konstrukce

Podzemní část byla navržena jako garáž, technická místnost a prostorný salonek pro hosty. Nadzemní podlaží zahrnuje obytný prostor s kuchyní a čítárnou, který se otevírá do zahrady prostřednictvím rozsáhlého prosklení. Další dvě nadzemní podlaží obsahují ložnice s vlastními koupelnami. V horním patře je mezanin s pracovním prostorem a úchvatným výhledem na okolní pole.

S ohledem na novou funkci byla budova vybavena také zcela novou konstrukcí. Staré a použitelné prvky byly restaurovány a integrovány do nového designu. Důraz byl kladen na použití dřeva, které bylo využito jak na fasádu, tak i v interiéru. Železobetonová konstrukce zajišťuje stabilitu budovy a byla využita i na opěrné zdi. Sklo hraje klíčovou roli v otevření interiéru do okolní krajiny.

Tento projekt je inspirací pro všechny, kteří hledají způsoby, jak transformovat historické budovy na moderní a funkční prostory. Ukazuje, že s odvahou, inovací a respektem k historii není nic nemožné. „Dům z větrného mlýna“ je krásným příkladem toho, jak lze spojit minulost a budoucnost v harmonickém a inspirativním domově.

Architekti:Michał Kucharski, o4 architekci
Rok:2021
Rozloha:79 m²
Lokalita:Lubartów, Polsko