Víte, proč mají některé veřejné toalety prkénko ve tvaru písmene „U“?
adbz.cz » Hobby » Proč mají některé veřejné toalety prkénko ve tvaru písmene „U“: Jedním faktorem je hygiena, druhým šetření

Proč mají některé veřejné toalety prkénko ve tvaru písmene „U“: Jedním faktorem je hygiena, druhým šetření

Pokud se někdy vyskytnete na veřejných toaletách, může vás překvapit neobvykle tvarované záchodové prkénko. Důvod specifického tvaru je však poměrně prostý.

zachodove prkenko tvar u
Zdroj fotografie: iStock

Snad každý byl v životě někdy nucen použít toalety pro veřejnost. Přestože se obvykle nejedná o zrovna nejpříjemnější zážitek, existují různé způsoby a vychytávky, jak pro sebe jejich návštěvu udělat snesitelnější a bezpečnější. Používané materiály, stejně jako speciálně tvarované prkénko mají svůj význam, o kterém ví jen málokdo. Tato informace vás zaručeně potěší.

Zvláštní tvar záchodového prkénka

Důvodem, proč jsou na veřejných místech tak často využívána záchodová prkénka ve tvaru písmene ,,U”, je to, že jsou mnohem hygieničtější. Vytvořeným prostorem uprostřed tak nedochází k přímému styku prkénka s intimními partiemi žen ani mužů. Také při utírání je zamezeno, aby se ruka plastového sedáku dotkla, takže nedojde k přenosu mikrobů, bakterií a virů. Jeho používání je tak mnohem bezpečnější pro lidské zdraví.

Ekonomicky výhodnější volba

Každý úspěšný obchodník ví, jak co nejefektivněji a nejúčinněji ušetřit. Logicky čím méně materiálu je k výrobě určitého produktu potřeba, tím nižší bude jeho výsledná cena. Pořizovací náklady na záchodová prkénka ve tvaru ,,U” bývají zpravidla nižší a oproti běžným prkénkům se jen zřídkakdy stávají předmětem krádeže. Provoz veřejných toalet se tak dále nenavyšuje o neustálé doplňování těchto položek.

cista toaleta
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tajemství veřejných toalet

Nejspíš jste si všimli, že některé veřejné toalety jsou vybaveny specifickými materiály. S tímto se setkáte především v dopravních prostředcích, kde je velmi omezený časový prostor pro jejich údržbu a sterilizaci. Díky vhodně zvoleným povrchům a barvám tak na nich zpravidla na první pohled nejsou patrné stopy moči ani dalšího znečištění. Jejich cílem je navodit pocit čisté a bezpečné toalety.

Na co si dát při používání veřejné toalety pozor

Ať už jste přirozeně více opatrní na své zdraví, nebo jediné dostupné toalety vypadají pochybně, vyplatí se znát některé vychytávky, které vám jejich využívání značně usnadní. Existují speciální kryty, které lze položit na záchodové prkénko, abyste si na něj mohli bez obav sednout. V horším případě je možné jej obložit toaletním papírem, který vytvoří alespoň jemnou krycí vrstvu.

Rozhodně se vyplatí mít vždy po ruce gumové rukavice, díky kterým budete moci bez obav sahat na kliky, splachovadlo a v případě potřeby i samotné záchodové prkénko, aniž by došlo ke kontaminaci nečistotami, bakteriemi nebo viry. Stejně tak s sebou vždy na cesty přibalte dezinfekci nebo dezinfekční mýdlo. Pro zajištění většího pohodlí určitě oceníte i vlastní roli toaletního papíru.