Co znamená barevný pruh na obalu zubní pasty | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Co znamená barevný proužek na obalu zubní pasty: Mezi lidmi kolují teorie, že když je černý, pasta způsobuje paradentózu

Co znamená barevný proužek na obalu zubní pasty: Mezi lidmi kolují teorie, že když je černý, pasta způsobuje paradentózu

Pokud si pravidelně čistíte zuby, pravděpodobně jste si již všimli barevného pruhu, který se nachází na konci obalu zubní pasty. Odborníci vysvětlují, co znamená.

barevne prouzky zubni pasta
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Čištění zubů je nezbytná součást každodenní hygieny, kterou by neměl rozhodně nikdo opomíjet. Její zanedbání totiž může vést ke vzniku zubních kazů, žloutnutí zubů nebo nepříjemnému zápachu úst. Mnoho lidí si však v poslední době pokládá otázku spíše ohledně zubních past a barevného pruhu, který se typicky nachází na spodní části jejich obalu. Níže jsme se proto pro vás pokusili toto téma dostatečně osvětlit, abyste i vy věděli, o čem tento nevinný detail skutečně vypovídá. 

Barevný pruh na zubní pastě

Barevný pruh na spodní části obalu zubní pasty (většinou na zadní straně) je již dlouhá léta záhadou a častým tématem diskuzí lidí na internetu, kteří se neustále pokouší rozluštit, co skutečně znamená. Jednou z těch nejčastějších teorií je skutečnost, že tento malý detail vypovídá o samotném složení pasty, tedy podílu chemických a přírodních látek. K tomuto tvrzení je možné vyhledat určité barvy a konkrétní příklady:  

  • Černá barva: podle nejčastějších popisů obsahuje tato barva látky, které zvyšují riziko paradentózy. Jedná se o stoprocentně syntetické (chemické) látky, které ničí zdraví zubů, a proto by je lidé měli používat maximálně jednou týdně.  
  • Červená barva: o té je „známo“, že obsahuje taktéž zdraví škodlivé látky, a to v poměru 50 procent syntetických složek a 50 procent přírodních složek.
  • Modrá barva: měla by obsahovat syntetické látky, které nejsou zdraví nebezpečné, a to v poměru 80 procent chemických a 20 procent přírodních. Doporučuje se ji proto užívat maximálně 2–3krát týdně. 
  • Zelená barva: tato barva by měla obsahovat 100 procent přírodních složek a být nejvhodnější volbou pro každého. Lze ji užívat naprosto každý den.  

Problémem ovšem je, že ani jedno z těchto tvrzení není ve skutečnosti pravda. Když se nad tím totiž zamyslíte, není přeci příliš reálné, aby výrobci uváděli na trh výrobek, který může být nebezpečný pro vaše zuby, a ještě to dobrovolně uváděli na obalu. Jedná se tedy o pouhý mýtus, který koluje internetem, a rozhodně byste mu neměli v žádném případě věřit. 

Co skutečně pruh znamená? 

Sdružení uvědomělých spotřebitelů (TVE) se již dříve obrátilo na kosmetické oddělení Národního ústavu pro potraviny a výživu (NFI), aby zjistilo, zda jsou informace (viz výše) o barevném pruhu na obalu pasty pravdivé a lze jim věřit. Odpověď autorit však zněla následovně: „Pruh na tubě zubní pasty je pouze výrobní značka, která označuje konec tuby při balení.“ 

zubni pasta
Zdroj fotografie: Depositphotos

Barevný pruh na tubě od zubní pasty tedy nemá nic společného se složením výrobku, ale slouží pouze k tomu, aby senzory na výrobní lince mohly zjistit, kde tuba končí, aby ji stroje mohly rozříznout a zatavit na správném místě. Pokud vás ovšem přesto zajímá, jaké chemikálie se mohou nacházet ve vaší zubní pastě, stačí si přečíst složení výrobku, které je obvykle vytištěno na tubě nebo krabičce.