Octové praktiky našich babiček: Zázrak za pár korun má 100 použití
adbz.cz » Hobby » Octové praktiky našich babiček: Všestranný pomocník zatočí i s tou nejodolnější špínou, při praní umí kouzla

Octové praktiky našich babiček: Všestranný pomocník zatočí i s tou nejodolnější špínou, při praní umí kouzla

V dávných dobách se ještě vyráběl kvašením z hroznového moštu. Jde o skutečně všestranný prostředek, který si v mnoha ohledech oblíbily také naše babičky.

ocet pracka prani
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Například v Číně se dělal i z rýžového vína a byl mnohem koncentrovanější, než je tomu dnes. Ačkoli je dnes spojen hlavně s vařením, destilovaný bílý ocet má v domácnosti využití prakticky neomezené. V základu je hlavně méně drahý a neobsahuje třísloviny, které dovedou odbarvit některé povrchy. Obsahuje asi 5 % kyseliny octové a 95 % vody. Ocet na čištění má vyšší obsah a je tak o 20 % silnější než ten bílý.

Pro oslňující čistotu oken

Opravdu není potřeba kupovat na okenní skla drahé prostředky. Jednoduše dejte do rozprašovače stejný poměr octa a destilované vody a máte vlastní čistič. Lahvičku zřetelně označte a můžete klidně začít s úklidem. Jestli se vám nezamlouvá octový zápach – který je dost výrazný – přidejte 10 kapek esenciálního oleje. To je další pozitivum, protože si ho můžete upravit podle sebe.

Dejte vale špíně v koupelně

Velmi častým problémem koupelen je kluzká vrstva mýdla na zdech sprchy a také dveřích. Pro její odstranění dejte do rozprašovače 2 díly bílého octa, 1 díl saponátu na nádobí a 2 díly vody. Nastříkejte tento roztok na dlaždice i sklo a nechte 5 minut působit – je potřeba, aby se „prokousal“ až na povrch. Pak všechno setřete plastovou škrabkou nebo utěrkou z mikrovlákna. Stejný postup můžete použít na čištění dřezu nebo pracovní desky.

vinny ocet miska
Zdroj fotografie: Depositphotos

Spravte ucpanou sprchovou hlavici

Jestli vám voda ze sprchy teče jen čůrkem, opět pomůže právě ocet. Dokáže se totiž krásně prokousat minerálními nánosy, které fungují v mřížce jako zátky. Funguje to na pevné i odnímatelné hlavice. Nakloňte hlavici dolů a ponořte ji do nádoby nebo sáčku s octem a nechte do rána.

Toaleta, myčka a skleněné povrchy

Čističe toalety mohou být drahou položkou. Nicméně stejného efektu se dá docílit jen několika základními přísadami. Klíčem k naprosto oslnivé toaletě je použít práškový čistič v kombinaci s bílým octem. Myčku nebo lednici se také vyplatí vyčistit octovou vodou. Nejen, že dezinfikuje, ale odstraňuje i zažrané nečistoty a sama nenechává další. Tento faktor je vynikající na jakékoli skleněné povrchy.

Vylepšení pracího procesu

Ať už perete prádlo kdekoli, nechte si po ruce láhev octa. Pomůže s odstraněním lehčích zápachů, poradí si s usazenými čisticími prostředky (kvůli kterým oblečení pak škrábe) a také odstraní zaschlé nánosy uvnitř bubnu.

pracka zasobnik muz
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejen na uklizení domácnosti

Mnoho postupů jeho využití nám zanechali starověcí řečtí léčitelé. Ti doporučovali směs octa a medu v poměru 1 : 1 například proti nemocem dýchacích cest. Otoky končetin byly léčeny octovými obklady a žaludeční nevolnosti zase pitím octové vody. V případě plísní nohou a nehtů si dopřejte takovou koupel 2–3krát týdně. Použijte 3 deci jablečného octa a 3 litry vlažné vody. Nohy pak máchejte asi 20 minut a dočkáte se změny.

Ocet se překvapivě hodí i na nespavost. Kombinace draslíku, železa a hořčíku v jablečném octu totiž uklidňuje. Smíchejte 3 lžičky tohoto octa a 3 lžíce medu, promíchejte a před spaním si dejte 2 lžičky směsi. Páchnout mohou nejen nohy, ale také z úst. Do sklenice vody přidejte 2 lžičky jablečného octa a ráno kloktejte. Jestli vám jeho chuť nevadí, klidně ho polykejte – pomáhá totiž i s kondicí žaludku.