Víte proč a jak byste vašemu psu měli čistit uši?

Psi patří celosvětově k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším zvířecím mazlíčkům. I když nepatří z hlediska péče k nejnáročnějším zvířatům, které můžeme doma chovat, přesto vyžadují určitou péči, a to nejen z hlediska kvality stravy či pohybu, který bychom jim měli během dne poskytnout, ale také z hlediska hygieny.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Jednou z částí těla, která je na hygienu poměrně náchylná a pokud ji zanedbáváme, může psům způsobit nepříjemné zdravotní problémy, jsou uši.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnoho lidí netuší, jakou péči jejich psi potřebují

Psi s dlouhýma ušima – vyšší riziko

Uši jsou pro psy společně s čichem nejdůležitějším smyslem. I když jsou psi do určité míry schopni si své uši čistit sami, přesto jsou situace, kdy potřebují naši pomoc. O to více, pokud máme doma psa, který patří k plemenům s dlouhýma ušima, tedy například kokršpaněla, jezevčíka, baseta či beagla. Psi s dlouhýma ušima jsou totiž náchylnější ke vzniku nejrůznějších ušních infekcí, neboť jejich uši visí dolů. Někteří psi navíc trpí určitou kožní alergií, která činí jejich uši k nejrůznějším infekcím a zanícení ještě náchylnější.

iZdroj obrázku: Pixabay
Čištění uší u psů je často podceňováno

Správný postup při čistění

I když je důležité hygieně uší vašeho miláčka věnovat pozornost, není nutné uši očistit přehnaně často, tím byste totiž paradoxně mohli přispět k podráždění tohoto orgánu. Nejlepší je uši vašeho miláčka pravidelně jednou týdně kontrolovat a pokud jsou světle růžové, bez zápachu a nezanícené, jejich čištění není nutné. V případě, že ale vidíte, že uši nejsou v pořádku a navíc vám váš pes dává určité nepohodlí najevo také tím, že víc třese hlavou, je načase uši vyčistit. Veterináři doporučují uši čistit za pomoci vaty či hadříku a speciálního roztoku, který je určen speciálně pro čištění psích uší. K čištění naopak nepoužívejte vatové tyčinky či špičaté nástroje, neboť byste jimi mohli špínu a nečistoty zatlačit do ucha ještě hlouběji. Nejjednodušší způsob je pomocí hadříku uši pouze navlhčit roztokem a pes, když následně zavrtí hlavou, roztok sám do záhynů vnitřního ucha dopraví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednoduchá technika rytmického dýchání, která pomáhá aktivovat detoxikaci těla a zlepšit myšlení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Malý chlapec z chudé rodiny musel dělat domácí úkoly pod pouliční lampou. V tom si ho všiml známý milionář
Události247.cz
Události247.cz
Rusko je na pokraji bankrotu. Podle ekonoma zbankrotuje do 24 hodin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Některé alternativní zdroje energie vás připraví o slova. Jsou mezi nimi řasy, odpadky i městská infrastruktura