Díky 1 chilli papričce může být úroda rajčat několikanásobně vyšší: Chrání rostlinu před onemocněním

Rajčata, okurky, ale i jiné plodiny jsou během sezóny ohrožené plísní, která je může zlikvidovat. Naštěstí můžete své rostliny jednoduše ochránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Plíseň je běžná houbová choroba, která může způsobit zkázu na vašich pečlivě pěstovaných plodinách a ohrozit celou sklizeň. K ošetření rostlin proti plísni můžete použít komerční prostředky. Pokud však nechcete používat příliš chemie, vyzkoušejte domácí postřik, jenž je stejně účinný, ale zároveň bezpečný pro vás i životní prostředí.

Pálivá paprika jako přírodní prevence

Pálivé papričky obsahují přírodní sloučeninu zvanou kapsaicin, která je zodpovědná za jejich pikantní pálivost. Tato sloučenina má silné protiplísňové vlastnosti, jež mohou pomoci chránit rostliny rajčat před plísní. Při aplikaci ve formě postřiku na list vytváří kapsaicin nepříznivé prostředí pro spóry plísní a účinně brání jejich růstu a šíření.

Jednoduchý postřik z pálivých papriček

Nakrájejte 3–4 feferonky (chilli, kajenské papričky) na malé kousky. Pokud chcete jemnější řešení, odstraňte jim semínka. Smíchejte nakrájené papriky s litrem vody a vše rozmixujte v mixéru do hladka. Směs přeceďte přes jemné síto, aby se odstranily veškeré pevné kousky, a do roztoku přidejte pár kapek tekutého mýdla nebo jaru a dobře promíchejte.

Nalijte tekutinu do rozprašovací láhve a hojně ji naneste na rostliny rajčat, přičemž dbejte na to, aby byly pokryty obě strany listů. Tuto aplikaci opakujte každé 1–2 týdny, zejména v období vysoké vlhkosti, kdy se plísni dobře daří. Dávejte si pozor, abyste si při aplikaci spreje nesahali do očí. Voda z chilli papriček by je mohla podráždit.

postřik rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Protiplísňový sprej z jedlé sody

Další možností, jak preventivně chránit rostliny rajčat před plísní, je sprej z jedlé sody. Ta mění pH, a vytváří tak nepříznivé prostředí pro růst plísní. Smíchejte polévkovou lžíci jedlé sody v litru vody a dobře promíchejte. Směs přelijte do rozprašovače a přidejte několik kapek tekutého mýdla nebo jaru. To zajistí, aby se postřik na listech udržel déle. Roztokem rostliny rajčat důkladně postříkejte.

Aplikujte postřik jednou za 1–2 týdny, zejména v období, kdy hrozí vznik plísní. Vyhněte se však jeho nadměrnému používání, protože může časem narušit rovnováhu pH půdy. V případě všech roztoků aplikovaných na listy rajčat vždy počkejte až na večer, nebo je stříkejte brzy ráno, abyste předešli spálení listů sluncem.

Jak bojujete s plísní na rajčatech vy?

Zdroj: TasteOfHome
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články