Víme, jak se jednou provždy zbavit plísně u vás doma. Vše jsme pro vás přehledně sepsali

Plíseň v domácnosti je nepříjemný problém, který nejenže kazí estetiku místností, ale také ohrožuje lidské zdraví. Zbavit se jí však můžete snadno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud se na vašich zdech objevila plíseň, pak je důležité začít konat včas. Jedná se totiž o nebezpečný problém, který nejenže narušuje estetiku vaší domácnosti, ale podle serveru WebMD také znečišťuje vaše ovzduší – a tím také například zvyšuje riziko dýchacích potíží u každého člena domácnosti. Naštěstí se však problému můžete v podstatě snadno zbavit, a to pomocí přírodních prostředků, které možná již máte u sebe v kuchyni. 

Plíseň v domácnosti může mít vážný dopad na vaše zdraví 

Pokud se ve vaší domácnosti objeví plíseň a vy s ní nic nebudete dělat, pak vystavujete své zdraví velkým rizikům. Z dlouhodobého hlediska může napáchat neplechu zejména na vašem dýchacím systému, a to ve formě astmatu, problémů s dýcháním či alergiemi. Často však způsobuje i kožní problémy, problémy se spánkem a neustálé bolesti hlavy. Je proto důležité, abyste svou domácnost chránili před jejím vznikem a v případě, že se již objevila, se jí pokusili co nejrychleji zbavit.

Plísním se nejlépe daří v chladnějších bytech s vyšší vlhkostí vzduchu. Riziko jejich vzniku je podstatně vyšší během zimy, a to zejména v místnostech, kde netopíte nebo nenecháváte proudit dostatečné množství čerstvého vzduchu. Abyste se tedy vyhnuli problémům, snažte se co nejčastěji větrat a udržovat domácnost v suchu – během zimy klidně několikrát denně. Pozor byste si měli dávat také u sušení prádla v místnostech, neboť tím výrazně zvyšujete vlhkost v jeho okolí a plíseň se tak může objevit velmi snadno. Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti je 40–60 %.

S plísní na zdech vám pomohou domácí prostředky 

V případě, že jste si již v některých svých místnostech všimli plísně, pak je vhodné pustit se co nejrychleji do řešení problému. Za tímto účelem však nemusíte nutně používat speciální prostředky z obchodu (jsou také účinné, ale většinou stojí plno peněz a ne každý má rád tyto silné chemikálie). Mnohem lépe se proto podle webu GoodHousekeeping vyplatí vsadit na jablečný ocet, bělidlo, jedlou sodu nebo peroxid vodíku. Tyto prostředky stačí smíchat v poměru 1 : 1 s vodou a pomocí rozprašovače je nastříkat přímo na zasažená místa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jedlá soda účinně odstraní plíseň ve vaší domácnosti

Roztok nechte působit zhruba 30 minut a poté povrch omyjte čistou vodou. Již po prvním použití byste si měli všimnout přívětivých změn. V případě, že by se vám nedařilo držet u sebe doma nižší vlhkost, pak si můžete pořídit odvlhčovač vzduchu. Ačkoli se to může zdát jako dražší záležitost, z dlouhodobého hlediska tím výborně ochráníte místnosti před plísní a sebe před nebezpečnými onemocněními. Na adbz jsme také psali o tom, jak vám s plísní dokáže pomoci obyčejná sůl. Stačí ji použít správným způsobem. 

Jak proti plísni v domácnosti bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články