Co znamenají nálepky s různými kódy na ovoci | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Co udávají nálepky s různými číselnými kódy na ovoci i zelenině? Poradíme, jak se v nich vyznat

Co udávají nálepky s různými číselnými kódy na ovoci i zelenině? Poradíme, jak se v nich vyznat

Nálepky na ovoci a zelenině s různými čísly rozhodně nejsou jen tak. Možná se budete divit, ale opravdu to má svůj důvod.

banany obchod nakup
Zdroj fotografie: iStock

Asi určitě jste někdy kupovali nějaké ovoce a zeleninu a pravděpodobně jste si všimli toho, že na nich bývají samolepky s různými čísly. A asi jste nad tím nikdy nepřemýšleli, a jako malí jste si je dost možná lepili všude po těle. Ale tyto samolepky a především čísla, která na nich jsou, mají skutečně svůj význam. Co to tedy znamená?

Na kódu jsou čtyři čísla, která začínají 3 nebo 4

Pokud se podíváte na nějaké ovoce, které má nálepku a kód na ní začíná číslem 3 nebo 4 a je čtyřmístný, pak to znamená, že ovoce bylo pěstováno v intenzivním režimu. To zjednodušeně znamená, že ovoce bylo podrobeno hojnému hnojení a také pesticidům, které urychlují proces kultivace. Těch čísel je ale mnohem víc.

Pětimístné číslo začínající devítkou

Když si koupíte zeleninu nebo ovoce, začínající na číslo 9, můžete být v naprostém klidu. Takové potraviny jsou totiž úplně nejbezpečnější, protože byly pěstovány v tradičních podmínkách s minimálním využití hnojiv a nebo úplně bez nich. Produkty s takovou nálepkou lze považovat za organické.

banany s nalepkami
Zdroj fotografie: Depositphotos

Další různé kódy

Dá se říct, že zbytek kódů mluví pouze o jménu ovoce. Například kód 4011 je pro banány, 4030 pro kiwi atd. Také je důležité zmínit, že výrobci samolepek zajišťují, že všechny tyto samolepky jsou jedlé. Samozřejmě to neznamená, že byste tyto samolepky měli jíst schválně, ale pokud se stane, že ji sníte, nic se vám nestane.

Co když kód chybí

V takovém případě byste rozhodně měli někoho upozornit. Označené produkty jsou totiž mnohem bezpečnější, znamená to totiž, že prošly certifikací. Pokud na ovoci není žádná samolepka, existuje vysoká pravděpodobnost, že ovoce nikdo neviděl. Prodejci mohou změnit štítky na výrobcích, aby je mohli prodávat za více peněz. Buďte opatrní při vybírání ovoce a zeleniny.

Věděli jste, k čemu slouží tyto nálepky?

Zdroj: Dpanorama