Při topení v krbu se řiďte jednoduchými pravidly, ušetříte tisíce korun na palivu. Základem je výběr dřeva a technika podpalu

Alternativní, levnější a ekologickou možností zatápění je pořízení krbových kamen. Na palivovém dříví můžete snadno ušetřit.

i Zdroj fotografie: Marty5550/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

V době energetické krize se spousta lidí uchyluje k alternativním možnostem vytápění. Romantika spojená se zasněženou krajinou, plápolajícími plamínky, teplou dekou a nápojem ale nemusí být reálná, pokud zatápíte nesprávným způsobem. Dým a saze jsou přitom vedlejší v porovnání s tím, kolik za vlhké dřevo zaplatíte. Jak se dá skutečně ušetřit na palivovém dříví, aby nezruinovalo rodinný rozpočet?

Vyberte kamna, která prostor adekvátně vytopí

Nejčastěji lidé pořizují krbová kamna. Jedná se i o zajímavý estetický doplněk domácnosti, který dokreslí celkový prostor. Důležité je ale vybrat kamna dle jejich výhřevnosti, a tedy s ohledem na vytápěnou plochu. Nenechte se zmást, i malá kamna mohou mít opravdu velkou výhřevnost a vytopí tak bez problému i velký obytný prostor. Taková kamna mám doma i já. Působí minimalisticky, ovšem výhřevnost je skvělá.

Jak vybrat správné dřevo, abyste z topných těles vytěžili maximum? Majitelé krbů, kamen a kotlů mají jasno – javor a dub

Kromě příjemného pocitu je topení dřevem nesmírně ekologické. Celkovou cenu za přitápění ovšem velmi ovlivňuje kvalita dřeva. Zatápět by se mělo pouze dobře proschlým dřívím, které dobře drží teplotu a nedoutná. Oproti tomu vlhké dřevo hoří málo a zanáší nejen kamna samotná, ale také spalinové cesty a komín. Čerstvě pořezané dříví má vnitřní vlhkost okolo 60 %. Aby bylo použitelné na zatopení, měla by tato hodnota dosahovat maximálně 20 %, píše web TZBInfo.

Dopřejte dřevu čas, aby vyschlo

Měkké dřevo schne výrazně rychleji a stačí mu tak jeden rok. Pokud ale investujete do tvrdého dřeva, jako je například dub či bříza, potřebuje minimálně dva roky. Web HomeInCube radí, že se vyplatí nakoupit dřevo co nejdříve na jaře, aby mělo dostatek času na proschnutí, než začne topná sezona. Důležité je také jeho správné skladování s dostatkem vzduchu a slunce. Vhodné je koupit nebo udělat dřevník, který chrání dřevo před nasáknutím vlhkosti od země. Jak pomoci dřevu rychleji schnout, jsme také radili na adbz.

naskládané dříví a špalek se sekerou iZdroj fotografie: Piqsels
Správné uskladnění dřeva pomáhá s jeho proschnutím a dobrou výhřevností

Zatápějte metodou shora

Dokonce i to, jakým způsobem oheň zapalujete, hraje ve výsledném vyúčtování velkou roli. Ekologický způsob, který navíc využije dřevo na maximum a minimalizuje zanášení spalinových cest, je takzvané „zatápění shora“. O tuto dlouholetou zkušenost se podělil náš čtenář pan Jan K. z Opavy: „Dolů dávám vždycky větší polínka tak, aby mezi nimi byl prostor, na ně menší polínka, vždycky dvě a dvě kolmo na sebe, nahoře jsou pak třísky s podpalem. Oheň tak pěkně začíná shora.“

Vyhazujete popel, který vytápěním vzniká? Velká chyba, kvalitní dřevěný popel je k nezaplacení. Nejen, že jím můžete například posypat cestu či chodník při velkých mrazech, jedná se ale také o nesmírně účinné přírodní hnojivo, které zahrada ocení, jak jsme na adbz psali. Rostlinám dodá živiny, minerální látky a je ochranou před škůdci.

Jakým dřevem topíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články