Chalupáři radí, co s vánočním stromkem. Nevyhazujte ho, pomůže se založením kompostu i záhonku

Vánoční stromeček po odzdobení nemusíte rovnou zahazovat k popelnicím. Existuje totiž velké množství tipů, jak ho na zahradě dále využít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ihned po vánočních svátcích se okolí popelnic u panelových, ale i rodinných domů zaplní odhozenými živými vánočními stromečky. Pokud však máte zahrádku, můžete ho využít i poté, co z něj sundáte poslední ozdobu. Pokud zahradu nemáte, zvažte pro další rok například nákup v obchodním domě, který po svátcích nabízí výkup vánočních stromků ať už za hotové, tak třeba za poukázky na nákup. Některé obchodní domy totiž mají zajištěnou ekologickou likvidaci a vánoční stromečky se pak nemusí zbytečně válet u popelnic.

Úkryt pro zvířata

Prvním a dozajista také nejjednodušším tipem je stromeček poskytnout jako úkryt zvířatům. Pokud máte zahradu, na které vás stromeček v zimních měsících nebude obtěžovat, můžete ho tam postavit a poskytnout tak úkryt ptáčkům v období, kdy se například zase objeví další mrazíky. Pokud už na zahradě stromy máte, vánoční stromeček naopak položte. Poskytnete tak útočiště menším savcům, jako jsou třeba králíci. Stromeček můžete také například darovat do místní ZOO, kde za něj budou vděční.

Použití větví vánočního stromečku

Pokud nechcete stromeček nechávat na zahradě v celku, nabízí se také ořezání větví tak, aby byly skladnější. Z větví pak můžete například založit nový kompost nebo je můžete dále použít. Třeba trvalky jsou během zimy náchylné na mrazy, a proto můžete delší větve použít k jejich zakrytí, a před mrazem je tak ochránit. Větvičky si můžete také nařezat na malé kousky a použít je k mulčování vašich záhonků. Ty budou nejen dostatečně vyživené, ale budou taky po jehličnanu vonět.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Větve vánočního stromku můžete využít pro mulčování svých záhonků

V případě, že v sezóně pěstujete plazivé rostliny, jako je třeba hrášek, větve vánočního stromečku můžete také využít. Pokud z nich totiž ořežete jehličí a necháte pouze pevnou a dlouhou větvičku, hrášek se po ní může pěkně pnout. Nemusíte tak pořizovat speciální opěrné tyčky a budete na sezónu připravení.

Kmen vánočního stromečku nezahazujte

Stejně tak jako větve, i kmen vánočního stromečku se dá využít. Nejdřív ho zbavte všech větví a větších výhonků. Samotný kmen poté můžete použít například jako rustikální okraj záhonku nebo ho můžete využít jako podporu pro pěstování vinné révy. Pokud ani to není ideální využití pro vás, kmen stromečku se dá nařezat a naštípat na malé třísky a použít jako základ pro rozdělání ohně například při letním grilování.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kmen vánočního stromečku můžete využít jako podpěru vinné révy

I přes to, že se vánoční stromeček může zdát oproti například plastovému odpadu jako maličkost, je vždycky dobré se nejdříve zamyslet nad tím, jak je ho možné ekologicky zlikvidovat. Nezřídka se stává, že se kopa vánočních stromečků pohozená na odlehlejší cestě za vesnicí stane základem pro nelegální skládku. Stromeček je přitom velmi jednoduché na zahradě využít.

Co s vánočním stromečkem po odzdobení děláte vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Černoušková

Jsem vizionářská redaktorka a prostřednictvím webu ADBZ přináším architekturu a design do nových dimenzí. Má vášeň pro estetiku a funkčnost se promítá do každého slova. S nekonečnou kreativitou objevuji a prezentuji nejnovější trendy, inspirativní projekty a udržitelná řešení pro moderní životní prostředí.

Zobrazit další články