Vlhké dřevěné uhlí už vás při grilování nikdy nepřekvapí. Situaci zachrání chalupářský trik s kartónem od vajec

Když se chystáte s přáteli grilovat, tak snad jediná věc, která vám dokáže zkazit večer, je navlhlé dřevěné uhlí. Naučte se jednoduchý trik, který vám s tímto problémem pomůže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslední týden v Česku panovaly tropické teploty, které k večeru vybízely k posezení s přáteli a ke grilování. Jistě řada z vás gril roztopila a společně strávený čas si užila. Zkuste si ovšem představit situaci, kdy se těšíte na šťavnatý steak, ale gril zůstává studený. Dokázali byste ho rozpálit? Pokud váháte, přečtěte si jednoduchou vychytávku jak na to, a příště se staňte hvězdou večera.

Vlhké dřevěné uhlí již nebude problém

Každý mistr grilování má vlastní postup a vychytávky, jak docílit správně rozžhaveného grilu. Za jejich znalostmi stojí mnoho zkušeností, a to i těch, kdy se gril rozpálit nepovedlo. Nejčastěji je téměř nemožné gril roztopit, když je navlhlé dřevěné uhlí, nebo brikety. (Dřevěné uhlí vlhne zejména v otevřeném pytli, který je skladován v nevhodných podmínkách) Pokud se něco podobného stane i vám, můžete vyzkoušet prověřený tip od jednoho z nich.   

Pro celé „kouzlo“ budete potřebovat gril, dřevěné uhlí (nebo brikety), podpalovač, zapalovač a obal na vejce. Obal na vejce musí být uzavíratelný a jeho velikost přizpůsobte velikosti grilu. Tedy, máte-li malý gril, postačí vám obal od šesti vajec. Vlastníte-li velký gril, zvažte pro jeho roztopení obal od deseti, nebo osmnácti vajec.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když máte vše připravené, vezměte si k ruce obal od vajec. Do každého kalíšku na vejce vložte jeden kus vlhkého dřevěného uhlí, nebo briket a položte na dno grilu. Pokud je dřevěné uhlí hodně vlhké, důkladně každý kus postříkejte podpalovačem a chvíli počkejte, aby měl podpalovač čas se vsáknout. V dalším kroku si vezměte sirky (nebo zapalovač) a obal na vejce na několika místech zapalte, poté ho zavřete.

Každý gril by měl mít správnou teplotu

Obal na vejce hoří vcelku pomalu, čímž dává dřevěnému uhlí dostatek času, aby se vysušilo a rozžhavilo. Uzavřený prostor totiž zabraňuje úniku tepla, které se tak kumuluje a dřevěné uhlí se vysouší rychleji. Poté, co obal shoří, zůstanou v grilu jen žhavé uhlíky. Kdyby se vám zdálo, že je dřevěné uhlí rozpálené málo, dále ho rozžhavujte obvyklým způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkoušku teploty můžete provést „ručně“ – jednoduše držte ruku asi 10 cm nad uhlíky, pokud ucuknete do 10 vteřin, máte dřevěné uhlí správně rozpálené. Pokud používáte otevřený gril bez víka, měli byste pro bezchybný výsledek grilování udržovat vyšší teploty, protože teplo rychle sálá do okolí. V případě uzavíratelného grilu vám postačí o něco nižší provozní teplota.

Zdroj: Many ways

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články