Jak správně zlikvidovat živý vánoční stromeček bez úhony. Jen hrstka Čechů to dělá podle platných pravidel

Pokud každý rok vyhodíte použitý vánoční stromeček ke kontejneru, neděláte to správně. Existuje mnoho lepších způsobů jak stromek šetrně zlikvidovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ozdobený stromeček je nedílnou součástí vánočních svátků a má jej snad každá domácnost. Pokud používáte živý, je důležitá správná likvidace, protože rozhodně nepatří do klasického odpadu. Živý stromeček není možné schovat do krabice, jako vánoční ozdoby, kam s ním tedy Štědrém dnu? V dnešní době existuje hned několik variant, jak správně vyhodit nejdůležitější vánoční ozdobu domácnosti. 

Vánoční stromky nejčastěji končí u kontejnerů

Odhaduje se, že každý rok se na Vánoce v Česku využije téměř 1,2 milionu živých stromečků, a je tedy třeba zamyslet se nad jejich správnou likvidací. Nejjednodušším způsobem je samozřejmě spálení ve vlastních kamnech, pokud ale tuto možnost nemáte, rozhodně nevyhazujte stromek do kontejneru. Zbytečně zabere spoustu místa, a navíc je nutný dřívější vývoz.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Smysluplnější je vánoční stromeček odložit vedle kontejneru, odkud jej úklidová četa nejčastěji odveze do spaloven. Na sběrný dvůr, do spalovny nebo kompostárny ho můžete odvést i sami. Například v Brně jednu zimu dostal každý, kdo přivezl stromeček na sběrný dvůr, deset kilo kompostu. Některé velké řetězce také nabízejí možnost vrátit stromeček přímo na místě, kde jste jej koupili.

Méně rozšířené možnosti likvidace

Pracnější, a daleko méně rozšířenější je například štěpkování stromků na domácí komposty. Nemusíte jej tedy nikam vozit a v létě poslouží dalším rostlinám ve vaší zahradě. Pokud chcete zapojit i děti, můžete vánoční stromeček odnést do lesa, kde poslouží jako krmivo pro lesní zvěř. V tomto případě ale dbejte na to, aby byl odstrojen opravdu důkladně. Zapomenutý háček nebo malá baňka může stát některé zvíře i život.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední dobou je velmi oblíbený prodej vánočních stromků v květináči. Ty můžete po Vánocích přesadit na zahradu nebo do lesa, čímž zároveň pomůžete místní vegetaci. Stromek zvládne ve větším květináči přečkat i celý rok, a na další Vánoce jej tak můžete použít znovu. V tomto případě nemusíte řešit likvidaci vůbec, protože skončí zpátky v přírodě.

Jakým způsobem likvidujete vánoční stromeček vy?

Zdroj: Pražské služby

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články