Stavebnictví z budoucnosti je tu: Kompletně obytnou budovu postavíte kdekoliv a to pouze za pomocí inbusového klíče

Čínské produkty nemají moc dobrou pověst. Tento dům je ovšem výjimkou a skládá se skoro stejně snadno, jako domek z kostek.

i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
i Zdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Konkrétně jde o rychlostavbu, jejíž cena se vešla do 10 000 dolarů (243 000 Kč). Kancelář lidové architektury neboli PAO se sídlem v Pekingu navrhla zcela jedinečný dům. Ten je složený z několika prefabrikovaných panelů a redefinuje frázi „snadná montáž“. Stačí totiž jen malá skupinka lidí a domeček je postaven za pár hodin. Navíc je třeba jen šestihranný klíč, žádné další náčiní nemusíte hledat ani shánět. Cel stavba se jmenuje Plugin House.

Stavba jednoduchá jako smontovat komodu

Celkově vzato je soustava ideální pro rozšíření již stávající obytné struktury. Prvním kupcem tohoto modulu se stala dívka, kteáý se toužila usadit na dvorku svých rodičů. Tento kompaktní dům má rozlohu jen 27,8 metrů čtverečných a na pozadí chátrajících budov ve svém okolí doslova svítí. Krom toho také stojí mnohem méně než ještě menší buňky ve výškových budovách. Těch je čínská metropole plná, jakýkoli komfort ale nikde.

iZdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng

A sestavit takový Plugin House je stejně snadné jako skříň dovezenou ze švédských obchodů. Obytná část stojí v tomto domku ve dvou úrovních. Kuchyň nabízí veškeré potřebné domácí spotřebiče, velká okna dovnitř zase neustále pouští denní světlo. Tím pádem je potřeba to umělé zapínat jen minimálně a dochází k dlouhodobým úsporám energií. Lokalita města nenabízí centrální kanalizaci, domek má tedy kompostový záchod a malou sprchu.

Všechno, co kdo potřebuje

Střecha domečku je jako stvořená pro posezení u malého stolku a okolní výhled je ohromující. Popularita tohoto jednoduchého a kompaktního bydlení bude nepochybně narůstat. Volného místa pro stavbu nových domů je totiž stále méně. A už nejen v Asii, kde to byl problém už před delší dobou. Oblasti s podobným neduhem se objevuje stále více. Modulární bydlení s možností budoucí adaptace i kompletního přesunu se tak stává mnohde nutností.

iZdroj fotografie: S vědomím Zhan Changheng

Trend tiny houses a modulárních staveb se navíc velmi rychle adaptuje na nové technologické postupy. Krom toho spojuje elegantní design, technologickou a ekologickou soběstačnost a místní i cenovou dostupnost. Nízké náklady na pořízení se totiž spojují s tím, že vám konkrétní společnost přiveze připravené díly už na vámi určené místo. Jsou vyrobeny předem ve velkých halách a smontovat je na místě zabere doslova jen několik hodin.

Adaptovatelnost a úspornost napříč časem

Modularita pak znamená také možnost pozdějších úprav a dalšího rozšiřování. Takže domek pro jednoho člověka se později může dle požadavků snadno stát domem pro rozrůstající se rodinu. Případně dokonce multigeneračním obydlím, kde se k dětem přidají prarodiče. Nic z toho přitom nemá vliv na funkčnost a detaily lze průběžně doladit. Pokud vám vadí prefabrikáty, dělají se modulární domky i jako dřevostavby.

Při dodržení kvality materiálu jde o technologii s velmi nízkými provozními náklady a rychlou výstavbou. Obvyklé modely mívají firmy skladem k okamžitému odvozu. Ovšem ani nezvyklejší provedení není časově nijak náročné. Buď vznikne adaptací již existujících kusů, nebo je vyrobeno od píky. Vzhledem k halové výrobě a spoluúčasti 3D tisku se ale nemusíte obávat, že byste i na domek na míru tohoto typu čekali dlouhou dobu.

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie

V jakém modulárním domku jste kdy byli?

Zdroj: Inhibitat
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články