Sibiřský modřín a sklo: Materiály, které tvoří identitu domu v Burow
adbz.cz » Architektura » Sibiřský modřín a sklo: Materiály, které tvoří identitu domu v Burow

Sibiřský modřín a sklo: Materiály, které tvoří identitu domu v Burow

Dům v Burow, nedaleko Krakova, kombinuje moderní architekturu s tradičními prvky malopolského regionu, přinášející unikátní spojení nového a starého do harmonického krajinářského kontextu.

Rodinný dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Wizja Architects, fotograf Wojciech Kryński)

Dům v obci Burow nedaleko Krakova v Polsku se nachází na jižním svahu, který se mírně sklání k malebnému údolí, typickému pro tuto regionální krajinu.

Tradiční dům s moderními prvky

Projekt si klade za cíl vytvořit moderní interpretaci tradičního rodinného domu v malopolském regionu, což se architektům ze studia Wizja Architects podařilo. Pro dosažení této myšlenky byla architektonická forma zjednodušena s důrazem na jasné obrysy budovy. Fasádní materiály byly omezeny na sibiřský modřín v kombinaci se sklem a opěrná zeď na jižní straně pozemku byla vytvořena z hrubého železobetonu. Jedním z výrazných prvků je impozantní okno o rozměrech 3,2 x 4,5 metru vyhovující přání klientů sledovat vzlety a přistání letadel z obývacího pokoje.

Praktičnost v souladu s okolím

Celkově lze konstatovat, že dům v Burow kombinuje moderní architekturu s respektem k tradičním prvkům regionálního prostředí. Tím vzniká unikátní spojení mezi novým a starým, harmonicky zasazené do krajinářského kontextu, jak zmiňuje web ArchDaily.

Lze říci, že architektonický návrh respektuje specifika lokality a přináší moderní životní styl do tradicionalistického prostředí. Kombinace minimalistických prvků s výrazným oknem přidává domu osobitý a funkční charakter, propojující estetiku s praktičností.

Tento projekt ukazuje, jak lze úspěšně spojit moderní architekturu s ohledem na tradici a přírodu. Respekt k místnímu kontextu a přirozeným kvalitám krajinářského útvaru z něj činí nejen esteticky příjemný, ale také funkční a udržitelný dům.

Architekti:Wizja Architects
Plocha:233 m²
Realizace:2007
Lokalita:Zabierzów, Polsko