Šlápnete na hmyz a pokuta 50 000 Kč vás nemine: To, že jste to třeba udělali omylem, vás neomlouvá
Opravdu byste měli dávat pozor na to, kam šlapete – nebo spíše na co. Za zašlápnutí hmyzu totiž nově hrozí pokuta.
V rušném světě, ve kterém žijeme, snadno přehlédneme drobné tvory, kteří se nám potulují pod nohama. V některých regionech vás však takové přehlédnutí může stát víc než jen pocit viny – třeba v ČR jde konkrétně o částku až 50 000 Kč.
Zákon o ochraně drobných živočichů
Česká republika s bohatou biodiverzitou prosazuje přísné zákony na ochranu volně žijících živočichů, včetně hmyzu. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny ČR (č. 114/1992 Sb.) doplněného vyhláškou Ministerstva životního prostředí č. 395/1992 Sb. se zvláštní ochrany dostává různým druhům rostlin a živočichů – mezi nimi i některým druhům hmyzu, které možná pod svýma nohama ani nezaregistrujete.
Proč tak vysoké pokuty?
Logika těchto vysokých pokut je prostá: měly by mít odstrašující účinek. Cílem právních předpisů je prostřednictvím vysokých pokut pěstovat úctu ke všem formám života bez ohledu na jejich velikost. Tento přístup pomáhá chránit ekosystémy, které jsou často přehlíženy a přitom mají zásadní význam pro zdraví životního prostředí a biologickou rozmanitost.
Pozor dejte zejména na brouky
Mezi chráněnými druhy brouků se neobjevují jen ti, kteří žijí výhradně v rezervacích. Naopak, narazit na ně můžete třeba i na zahradě. Dobrým příkladem je třeba tesařík alpský (Rosalia alpina) a tesařík broskvoňový (Purpuricenus kaehleri).
Mohou se totiž vyskytnout třeba v hromadách starého dřeva (což souvisí s jejich životním cyklem). Svou nepozorností byste je tak mohli připravit o život celkem snadno. A kdyby vás u toho někdo viděl, čekala by vás nepříjemná pokuta. A protože jde o chráněné druhy, nesmíte s nimi ani nijak manipulovat. Pokud na ně tedy narazíte ve volné přírodě, určitě je nesmíte chytat, a to ani šetrně. Jinými slovy – na zemi nebo na stromě si je klidně vyfoťte.
Ale pokud byste si chtěli udělat fotografii toho, jak vám třeba sedí na ruce, rozmyslete si to. I to je totiž nepovolená manipulace. A pokud své foto ještě navíc „postnete“ na sociální sítě, pak máte na průšvih zaděláno docela určitě. Pamatujte si proto, že opatrnosti není nikdy dost – pro jistotu.