Za tuto desetikorunu dostanete 600 000 Kč: Někdo z nás ji má v peněžence. Nejste to vy?

Nemáte v peněžence vzácnou minci? Její hodnota může být až několik set tisíc korun. Nedá se určit, kolik jich je stále v oběhu.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Prohlédněte peněženku, jestli v ní náhodou nemáte vzácnou desetikorunu. Jedna taková mince by vám totiž mohla vynést hotové jmění.

Jak poznat vzácnou desetikorunu?

I v dnešní moderní době, kdy většina lidí preferuje bezkontaktní způsob platby, nosíme v peněžence drobné mince. Málokdy nás ale napadne zamyslet se nad tím, jestli mezi drobnými penízky náhodou není i nějaký vzácný kousek. Několik se jich totiž dostalo do oběhu a možná právě vy máte vzácnou desetikorunu ve své peněžence.

Jak ji vlastně poznat? Rok 1993 byl, co se vzácných peněz týče, poměrně plodný. Vzácnou desetikorunu z tohoto roku poznáte podle toho, že symbol KČ je menší a linka protíná písmena těsně u horní hrany, vysvětluje web Peníze. Autorem těchto mincí je Ladislav Kozák, který původní návrh přepracoval a písmena zvětšil. Mince s malými písmeny byly staženy z oběhu.

Vzácná mince se prodala za 600 000 Kč

Na první pohled obyčejná mince, kterých se nám denně dostanou do ruky třeba i desítky. Koho by napadlo, že byste za jednu minci mohli dostat až 600 000 Kč. Přesně za takovou částku se vydražila vzácná desetikoruna, za kterou byl vášnivý sběratel ochoten zaplatit takto nehoráznou sumu, píše web Sběratel.

Mince v dlani iZdroj fotografie: Freepik

I vy byste si klidně mohli přijít na takové peníze. Stačí jen dávat pozor, jaké mince se vám dostávají do rukou. Vzácných mincí není v oběhu mnoho, ale může se stát, že právě vám jedna z nich skončí v peněžence.

Jak se vzácné mince dostanou do oběhu?

Vzácné desetikoruny z roku 1993 se od těch běžně ražených liší menšími písmeny Kč na rubu a vyšší příčnou linkou. Jak už bylo řečeno, autor na vlastní přání rubovou stranu přepracoval a písmena Kč zvětšil, píše deník iDnes. Původní podoba byla vyražena asi na 1 000 kusech, které se prostřednictvím automatů dostaly do oběhu.

Nedá se přesně zjistit, kolik speciálních desetikorun je v tuto chvíli stále v oběhu. Je také nutné dodat, že desetikorunové mince jsou nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď použitá pro jejich výrobu podléhá oxidaci a opotřebení daleko rychleji než jiné mincovní kovy.

Nemáte v peněžence vzácnou minci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články