Kde hledat klíšťata na psovi a jak dlouho trvá, než se přisají

Klíšťata patří k cizopasným roztočům. Pokud se na člověka či zvíře přisají, mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Prevence proti nim existuje, ale i tak je obrana náročná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tito parazité patří do čeledi klíšťatovití a do řádu roztočů. Klasicky se jim říká klíšťata. Každý, kdo s nimi přišel do styku, potvrdí, že nejde o nic příjemného. Klíšťata ohrožují nejen člověka, ale i nejoblíbenější domácí mazlíčky – psy. V tomto případě je velmi obtížné klíště v husté psí srsti vyhledat. Pokud se vrátíte z procházky přírodou, ihned psa prohlédněte. Máte-li na zahradě vyšší trávník, kontrola zvířete je rovněž nezbytná.

Jako majitel psa za něj nesete odpovědnost

Klíště parazituje na člověku i zvířatech. Pakliže jej v expresním čase neodstraníte, nastane velký problém a infikovanému zvířeti dokonce hrozí vážné komplikace. Každodenní kontrola psa je tedy klíčem k úspěchu. Klíště je maličké, obvykle měří 3–5 mm. Jakmile začnou sát krev, tak se zvětšují, proto je v psí srsti snáze vyhledáte.

Tak malý tvor a jak je vychytralý

Najít klíště v husté psí srsti je pro mnoho lidí nadlidský úkol, většina se parazita štítí. Jakmile se nasaje krve, nafoukne se a není na něj hezký pohled. Jste-li přesvědčeni o tom, že na klíště vyzrajete, moc s tím nepočítejte. Dokáže se dokonale ukrýt a hledání není snadné. Než začnete prohlížet milovaného domácího mazlíčka, zaměřte se na partie těla, které jsou pro klíště skvělým úkrytem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaměřte se na krk, podpaží a uši

Odporný parazit je chytřejší, než si myslíte. Ukrývá se na částech těla, na něž si pes sám nedosáhne. Jakmile se začne váš čtyřnohý kamarád nezvykle drbat, ihned ho prohlédněte. Jako první zkontrolujte oblast třísel, krk, podpaží a také místa za ušima. K těmto partiím nemá zvíře přístup, což klíště moc dobře ví.

S dobou přisátí je to složité

Doba přisátí klíštěte na zvířeti se špatně určuje. O poznání složitější je to v případě, že má pes dlouhou hustou srst. Počítejte s tím, že se jedná o čas od 3 hodin až do 2 dnů. Tento ukazatel je ovšem pouze orientační. Nutné je zjistit, kolik klíšťat se na zvíře přisálo. Od věci není pravidelné česání zvířete. Nenechte nic náhodě, protože sezóna klíšťat je v plném proudu a včasným nalezením parazita svému psovi ulevíte.

Jak se zbavujete klíšťat na psovi vy?

Zdroj: Ukr.Media
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články