Jak se zachovat, když narazíte na divoké prase: 3 možnosti záchrany
adbz.cz » Hobby » Jak se zachovat v přítomnosti divokého prasete: Když nepomůže plížení, možnou záchranou je strom

Jak se zachovat v přítomnosti divokého prasete: Když nepomůže plížení, možnou záchranou je strom

Když se vám kdekoli postaví do cesty divoký kanec, je to ošemetná situace. Odbornice radí, jak se během takového setkání v lese nebo na poli zachovat, abyste vyvázli bez úhony.

divoke prase list les
Zdroj fotografie: iStock

„Kdo potká v lese divočáka, většinou utíká rychle ke stromu,“ napsal kdysi polský spisovatel Jan Brzechwa. Někteří zástupci tohoto druhu zvířat váží i 300 kilo. Jakmile jsou naštvaní, pravděpodobně na vás zaútočí. Jak se tedy zachovat, abyste to ve zdraví přežili? Existuje proti této rozzuřené bestii vůbec nějaká šance na záchranu? V ČR se dle dat myslivecké evidence vyskytuje přibližně 9 000 divočáků, v sousedním Polsku je to pak asi 25 000 divočáků. Jde tedy o velmi časté zvíře, jež se dokázalo perfektně adaptovat.

Blízká setkání prasečího druhu

Klasicky žije divočák v lese, ale stále častěji se vlivem přemnožení objevuje i ve zcela veřejném prostoru. To znamená, že se zřídka objeví i na sídlišti a vyvolá strach mezi lidmi. Jakou reálně představuje hrozbu? Jak se zachovat? Má smysl lézt někam na strom? Odpovídá Dr. Ing. Anna Wierzbicka, bioložka specializující se na biodiverzitu lesa. Rozhodně je třeba se mít na pozoru, protože prase divoké je jedním z mála opravdu nebezpečných zvířat v naší přírodě.

divoké prase detail
Zdroj fotografie: Pixabay

Důležité je však nepropadnout panice, prase není tak agresivní, jak uvádí mnohé prameny. Pokud je k vám zvíře zády, pomalu a tiše couvejte. Pak je velká šance, že si vás vůbec nevšimne. Co ale dělat, když se s ním setkáte „tváří v rypák“? „Snažte se stáhnout co nejklidněji, nedělejte kolem sebe hluk. Když se k vám ale rozběhne, prostě mu uhněte z cesty. Kanci nejsou obecně moc flexibilní, takže tím záskáte trochu času. Zvíře bude muset hlavně zabrzdit.“

Jak postupovat při napadení

„Pak se potřebuje otočit a tento čas využijete k tomu, abyste se dostali co nejdál,“ vysvětluje bioložka. „Kanec je divoký a má velmi ostré tesáky. Kdo ho potká v lese, utíká ke stromu.“ Takto aspoň setkání popisují lidové písně. Podle doktorky je to nejlepší možné řešení. Problém je, že na řadu lesních stromů je velmi obtížné vylézt. I lesníci se shodují, že nejlepší obecně je zůstat v klidu. Jak se ale zachovat, když ho potkáte třeba na kraji města u pole?

„V takové situaci je ideální možnost zavolat městskou policii, která zná potřebné postupy. Většinou má také smlouvu s firmou, jež divočáka odchytne a převeze někam do bezpečí. To samé platí pro případné sražení zvířete autem. V tomto případě zavolejte policii, která dále kontaktuje příslušnou mysliveckou správu,“ komentuje expertka.

Prase nejen u nás

Prase divoké je nejen nejrozšířenějším zástupcem své čeledi. Díky zásahu člověka jde také o nejrozšířenějšího pozemského savce vůbec. Oblasti jeho výskytu se během historie velmi měnily. Divočák byl vyhuben v mnoha oblastech, kde byl dříve běžný – to platí třeba pro Egypt, Irsko, Norsko nebo Dánsko. Do jiných byl pak naopak zavlečen a vyskytuje se tu dodnes.

divočák zepředu
Zdroj fotografie: Pixabay

Dnes ho však najdete na všech kontinentech světa kromě Antarktidy. Jeho populační trend je sice nejistý, počty však rapidně stoupají a ve více zemích je brán jako těžký škůdce. To platí i pro Česko. V naší volné přírodě byl přitom do 18. století prakticky vyhuben, choval se pouze v oborách. Každopádně pamatujte, že při kontaktu s tímto zvířetem je třeba hlavně zachovat chladnou hlavu a nepanikařit.