Rozpoznání nebezpečného plevele i na míle daleko, než zamoří celou zahradu. Pampeliška je větší škůdce, než se zdá

Přátelství mezi plevelem a pěstitelem neexistuje. Je to věčný boj. Plevel je nekompromisní a jako naschvál se rozrůstá a hubí všechny květiny ve svém okolí. Bez pomoci herbicidů nemůže zahradník vyhrát.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Plevelem se dá nazvat každá rostlina, která se na zahradě nebo na záhonku chová agresivně, zabírá místo jiným, dusí ostatní druhy, parazituje na nich a ničí je. Některé vypadají nenápadně, jiné kvetou a bývají skutečnou ozdobou zahrad. Pro jejich neústupnost se ale k pěstování nehodí a je třeba je co nejrychleji zlikvidovat. V opačném případě by pěstitel přišel o celou zahradu na úkor jednoho dravého druhu.

Pampeliška klame, je krásná a agresivní

Pampeliška je symbolem jara a pro svoji sytou a nápadnou barvu je velkým lákadlem včel a čmeláků. Jde o velmi rozpínavou, silnou a odolnou rostlinu. Na zahradě, která je využívána jen rekreačně, pár květů nevadí, ale při větším množství trávník velká „úroda“ pampelišek vyčerpává a bere mu všechny živiny. Množí se semínky i na větší vzdálenosti a její likvidace přírodní cestou je téměř nemožná. Po nanesení herbicidu se držte od trávníku dál, aby vám přípravek nepodráždil kůži nebo oči.

iZdroj fotografie: Unsplash

Popenec obecný

Popenec obecný je na pohled nenápadný a budí dojem mírumilovné rostliny. Opak je pravdou. Záměrně vyhledává stinná a špatně dostupná místa na zahradě nebo záhonku a velice rychle se rozrůstá. Drobné lístky se plazí po zemi a tvoří téměř nekonečné sítě a chomáče. Na konci jara se sice objeví fialové kvítky, ale jde jen o zastírací manévr. Na podzim je třeba rostliny vytrhat i s kořeny nebo postříkat účinným herbicidem.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jitrocel větší

Jitrocel větší nelze na zahradě přehlédnout. Ploché listy kolem tuhého stvolu se jen tak nedají a jediný způsob, jak se jich zbavit, je ruční práce. Najít, kleknout a vytrhnout i s kořeny. Bohužel jedna rostlina dokáže vyprodukovat až patnácti tisíc semen a velice rychle zakořenit i v nevyživované půdě a tenké vrstvě zeminy. Jitrocel větší tak zaslouženě patří mezi nejodolnější plevel široko daleko.

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články