Jak se účinně a bez námahy zbavit všech plevelů | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Přestaňte plýtvat časem –⁠ tyto geniální triky na odstranění plevele vám významně usnadní práci. A nemusíte si ani špinit ruce

Přestaňte plýtvat časem –⁠ tyto geniální triky na odstranění plevele vám významně usnadní práci. A nemusíte si ani špinit ruce

Zbavte se všech plevelů snadno a bez jakékoli námahy. Postačí vám k tomu jen trocha času a pár potravinářských přísad, které jistě najdete doma.

regulace plevelu pampeliska
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plevelné druhy rostlin, jako je např. pampeliška, lipnice nebo pýr, dokážou potrápit nejednoho z nás. Konkurují námi pěstovaným polním a zahradním plodinám a kazí vzhled našich chodníků, dlažeb a anglických trávníků. Pokud se s touto patálií potýkáte i vy, nemusíte si ovšem dlouho zoufat. Existuje několik snadných, a navíc ekologických řešení, která vás plevelů zbaví.

Víceúčeloví kouzelníci z kuchyně

Jedlá soda je úžasným pomocníkem v domácnosti, který nachází využití v gastronomii, při úklidu a dokonce i při ranní hygieně. Pomůže vám dokonce i v boji s pleveli ve spárách mezi dlaždicemi. Stačí, když do nich nasypete trochu hydrogenuhličitanu sodného a necháte působit. Uvidíte, že všechny nežádoucí rostliny budou během krátké doby pryč.

Ocet patří mezi přípravky určené k regulaci plevelů, které běžně využívají ekologičtí zemědělci. Hlavní složkou této běžné potravinářské přísady je 4 až 18 % (nejčastěji pak 8 %) kyselina octová, která vás zelených potížistů dozajista zbaví. Ocet nařeďte s vodou v poměru 1:3 a postižená místa s ní zalijte.

Boj s plevelem s pomocí soli

Všech plevelných druhů se dále zbavíte s pomocí solného roztoku. Připravíte si jej následujícím způsobem.

 1. 1 litr kuchyňské soli nasypte do 2 litrů vroucí vody.
 2. Důkladně rozmíchejte až do rozpuštění.
 3. Získaný roztok aplikujte na veškerý plevel. Nejen že se zbavíte vzešlých rostlin, ale navíc zabráníte i klíčení semen.
sul voda regulace plevelu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Velice účinný také mulč. Ten vám přinese i několik dalších výhod: zadržuje půdní vláhu a dopřávají pěstovaným rostlinám příjemné klima. Použít můžete např.:

 • staré noviny,
 • slámu,
 • shrabané listí,
 • posekanou trávu
 • nebo borovou kůru.

Jak zničit plevel alkoholem

Možná vás to překvapí, ale poslouží vám také vodka či jiný tvrdý čirý alkohol. Ten má totiž schopnost dehydratovat rostliny, a tak zapříčinit jejich uschnutí. Počínejte si takto:

 1. 30 mililitrů vodky smíchejte s 300 mililitry vody.
 2. Pořádně promíchejte.
 3. Přidejte trošku tekutého mýdla.
 4. Aplikujte.

Vyzkoušet také můžete směs, která vás překvapí svými úžasnými výsledky. Nachystejte si:

 • 1 díl soli,
 • 1 díl octa,
 • 2 díly vody
 • a trochu tekutého či nastrouhaného tuhého mýdla.

Všechny přísady důkladně promíchejte a následně proveďte zálivku či postřik plevelů.

Jak boj s plevely řešíte vy?

Absolutně bez námahy je také použití žárového hubiče. Plevele budou ty tam

Zdroj: Bhg