Zbavte se mechu bez práce. Stačí použít 1 levnou ingredienci
adbz.cz » Hobby » S mechem v dlažbě si hravě poradí jedlá soda. Stejně dobře funguje i bílý ocet

S mechem v dlažbě si hravě poradí jedlá soda. Stejně dobře funguje i bílý ocet

Jedlá soda, případně bílý ocet, mají unikátní vlastnosti, které vám pomůžou v boji s mechem. Tato cesta je navíc šetrná a velmi levná.

mech dlazebni kostky
Zdroj fotografie: iStock

Ač může mech působit při některých scenériích, kdy pokrývá staré kameny či budovy, velmi romanticky, na zahradě je rozhodně nepříjemnou záležitostí. A to nejen z estetického hlediska. Pokud mech prorůstá dlažbou, pokrývá balvany, schody či opěrné zídky, po kterých chodíte, může se lehce stát, že si při nepříznivém počasí přivodíte úraz uklouznutím. Mech na zahradě a obzvláště pak v dlažbě je potřeba pravidelně odstraňovat. Ideálně pak přírodní cestou a pomocí surovin, které máte běžně v domácnosti.

Jedlá soda působí rychle a efektivně

Využití jedlé sody je v domácnosti velmi široké. Nejen, že pohlcuje pachy a vlhkost, pomůže například i na ucpaný odpad, usazenou špínu v koupelně, či jako přírodní bělidlo na prádlo. Kromě úklidových činností ji ale bez obav můžete použít i při boji s mechem. Jedná se navíc o velmi ekologickou cestu, která je levná. Nemusíte tak kupovat drahé přípravky na mech, které mohou díky obsaženým chemikáliím působit na materiál dlažby i velmi agresivně a změnit tak jeho vlastnosti.

Mech prorůstající chodníkem
Zdroj fotografie: Pixabay

Práce s jedlou sodou vám zabere jen minimum času. Postačí nasypat bílý prášek na místa, která jsou mechem postižená, a nechat působit ideálně přes noc. Působením jedlé sody se změní pH a mech uschne. Suchý mech následně odstraňte. Sodu kromě toho můžete použít například i na odstranění mastných skvrn na dlažbě. Udělejte si roztok z jedlé sody a vody, naneste na mastnotu a nechte působit po dobu několika minut. Poté opláchněte čistou vodou.

Nemáte-li sodu, použijte bílý ocet

Pokud zrovna jedlou sodu doma nenajdete, stejně dobrou službu vám prokáže i bílý ocet. Protože je to ale kyselina, která by samotná mohla způsobit spíše škodu, než užitek, je nutné ocet naředit v poměru 1:1 s vodou. Dobře promíchejte a pomocí rozprašovače nastříkejte na místo, kde se mastná skvrna nachází. Nechte působit přibližně hodinu a otřete měkkým kartáčem. Je-li skvrna příliš velká, nebo pokud prostoupila hluboko do struktury dlažební kostky, proces opakujte.

Stejně jako dobře působí jedlá soda či bílý ocet, vyzkoušet můžete i jiné metody pro odstranění mechu z dlažby, například pomocí vápna nebo dřevěného popela.