Parapet bude jako nový: Směs 2 levných složek vyžere i žlutou barvu
adbz.cz » Hobby » Parapet bude jako nový: Zažloutlou barvu vyžere ocet s jedlou sodou

Parapet bude jako nový: Zažloutlou barvu vyžere ocet s jedlou sodou

Krásně umytá okna vždy umocní pocit z uklizené místnosti. Vše však mohou pokazit zažloutlé parapety. Těch se naštěstí můžete zbavit s pomocí 2 ingrediencí.

spinavy parapet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Někteří lidé se pravidelně trápí s tím, že po nějakém čase začnou být jejich parapety zašlé. Často se to může projevovat například tím, že se z bílé barvy začíná stávat žlutá. Tento problém řeší při úklidu hodně lidí. Stráví pak spoustu času různými pokusy o jejich vyčištění, ale jejich snaha nemusí vést k uspokojivému výsledku. Zašlé parapety následně kazí dojem z krásně uklizené místnosti. Stačí přitom použít 2 ingredience, které vás tohoto problému zaručeně zbaví.

Příčina žloutnutí parapetu

Okenní parapety a okna celkově by měli lidé udržovat v čistotě. Skrze okna proudí do místností světlo, které je velmi důležitým aspektem každého domova. Čím více je okno špinavé, tím méně světla vám dovnitř proniká a zbytečně se tak o něj obíráte. Parapety pod okny většinou žloutnou z důvodu, že lidé nedbají na jejich čistotu. Jednou z příčin je neopatrné zalévání květin, které na okně lidé mají. Dále se na oknech může srážet voda či vlhkost, která se dostává i pod ně. Vlhkost pak způsobí to, že parapet je zašlý a místy se na něm může objevit i plíseň.

Řešení je jednoduché

Zašlé či žluté místo se dá ošetřit několika způsoby. Někteří lidé zvolí radikální krok – parapet jednoduše vymění. Tím však vyřeší tento problém jen dočasně, jelikož tento nový kousek bude časem čekat stejný osud jako ten starý. Účinnější řešení by tedy bylo zašlou špínu vyčistit. Na to existuje spousta přípravků, jež však mohou být plné různé chemie, která může být v některých případech i zdraví škodlivá. Naštěstí existuje velmi účinný a levný způsob, jak dostat špínu a zažloutnutí dolů.

Zkuste jedlou sodu

Jedním ze způsobů, jak se zbavit nežádoucí špíny, by mohlo být použití jedlé sody. Ta se dá aplikovat různými metodami a je jen na vás, která bude fungovat lépe. První možností je, že smícháte 2 nebo 3 polévkové lžíce s vodou a důkladně promícháte. Výsledný roztok poté aplikujte na nečistotu a vydrhnete. Druhým způsobem pak je, že okno vyčistíte klasicky, jak jste zvyklí. Poté posypete parapet jedlou sodou a necháte několik minut působit. Nakonec jedlou sodu odstraníte a uvidíte, zda výsledek odpovídá očekáváním.

jedla soda na cisteni
Zdroj fotografie: Pexels

Můžete použít ocet

Druhou možností, jak vyčistit žluté fleky a místa pod oknem, je použití octa. Ocet je účinným čisticím prostředkem na zašlé nečistoty. V nádobě tak smíchejte stejné množství octa a vody. Okenní parapet pak zkuste tímto přípravkem vyčistit a výsledek by se měl okamžitě dostavit. Při aplikaci octa si jen dejte pozor na to, že by na parapety měl být použitý maximálně 3x ročně. Pokud chcete, můžete k octovému roztoku přidat pár kapek esenciálního oleje, který místnost provoní vaší oblíbenou vůní.