Kdo nepřepne okna do letního režimu, ten se letos nedoplatí. Typická chyba může vyjít na 30 000 Kč

Plastová okna jsou první volbou více než 75 % všech vlastníků nemovitostí. Jen hrstka se o ně ale dokáže dobře starat a ušetřit desetitisíce korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Meteorologická zima je již několik týdnů za námi, i když se čas od času připomene nízkými teplotami, ojedinělým sněžením a studeným větrem. Proto bychom neměli otálet a svou nemovitost připravit na nadcházející léto. Jedním z bodů, kterým je dobré věnovat pozornost, je pravidelná údržba oken. I když se nejčastěji seřizují před zimou a vy můžete mít pocit, že je jejich kontrola zbytečná, vězte, že se mohou vlivem nízkých teplot „rozštelovat“. Vy pak můžete zbytečně přijít o desítky tisíc korun.

Seřízení oken aneb „letní režim“

Plastová okna se těší čím dál větší oblibě. Jen v České republice zdobí více než 75 % nově postavených a zrekonstruovaných nemovitostí. Je hodně pravděpodobné, že je máte doma i vy. Většina lidí volí plastová okna kvůli jejich dlouhé životnosti, dobrým izolačním parametrům (jak nízkým tepelným ztrátám, tak kvalitnímu odhlučnění) a příznivé ceně. Nicméně jen jeden člověk z deseti se o ně umí správně starat.

Nestačí je totiž pouze pravidelně čistit a leštit. Dvakrát ročně je nutné jejich seřízení, což doporučují všichni profesionálové, jak uvádí web ASB-portal. Většina lidí nastavuje okna před zimou. Krok je to vcelku logický – nikdo nechce, aby mu do místnosti profukoval ledový vzduch. Málokdo okna kontroluje i na jaře. A to je chyba. Korekce přítlaku oken vám může v létě ušetřit nemalé peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přepínání plastových oken na zimní a letní režim vám může ročně ušetřit desítky tisíc korun.

Moc utažená okna, respektive okna s příliš silným přítlakem neumožňují mikrocirkulaci vzduchu v místnosti. Výsledkem je těžký, suchý vzduch, který vás dělá otupělými, znehodnocuje váš spánek a někdy stojí za bolestmi hlavy. V létě vás nutí více větrat, čímž se do místnosti dostane sluncem rozpálený vzduch. Vy si následně musíte koupit větrák nebo klimatizaci. Když sečtete náklady na provoz a pořizovací cenu klimatizace, můžete „z okna“ zbytečně vyhodit i 30 000 Kč.

Jak seřídit okna svépomocí

Máte plastová okna nově? Vždy je lepší nechat první seřízení na odborníkovi a na vše se ho doptat. Každou další údržbu zvládnete pohodlně sami. Na seřízení oken budete potřebovat kleště, imbus nebo šroubovák v závislosti na tom, jestli má vaše okno pro nastavování šroub, přepínač nebo oválný čep, jak uvádí stránka IdeálníNájemce.

Pro změnu přítlaku okenního křídla k rámu vždy otočte příslušným dílem o 90° doprava či doleva. Správné nastavení okna poznáte díky papíru. Do okna zavřete list papíru a zkuste jej vytáhnout. Jde-li snadno, máte přítlak příliš povolený, roztrhne-li se, máte přítlak moc vysoký.

Jak často seřizujete okna u sebe doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články