Jak vyčistit ledničku za 15 minut a udržet ji navěky čistou? Ve 3 snadných krocích se zbavíte špíny, plísně i zkažených potravin

Špinavá a zapáchající lednička vás již trápit nemusí. Abyste ji udrželi perfektně čistou, stačí, když jejímu úklidu obětujete patnáct minut svého času.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Špatně udržovaná lednička čili taková, kterou pravidelně nečistíte, s sebou kromě nepříjemného zápachu přináší i různá zdravotní rizika. Možná jste to nevěděli, ale s každou rozbalenou potravinou, kterou v ledničce uskladníte, do ní přinášíte i určité množství mikrobů. Abyste nepodporovali množení nežádoucích patogenů, je potřeba ledničku pravidelně čistit. Větší úklid byste měli provádět jednou měsíčně. Nicméně je vhodné zařadit ještě jeden menší – patnáctiminutový – jednou týdně.  

Ukliďte svoji ledničku za patnáct minut

Většina z vás pravidelný úklid své ledničky pravděpodobně neprovádí, což je škoda. Kromě zmíněného množení nežádoucích patogenů může váš spotřebič nepříjemně zapáchat či být viditelně znečištěný. Pokud očekáváte návštěvu, jistě ji příliš nepotěší, když uvidí znečištěný a zapáchající prostor, v němž jste skladovali jídlo, které jí chcete naservírovat. Abyste se vyhnuli takovému společenskému faux pas, úplně postačí, když úklidu své ledničky věnujete pouhých 15 minut týdně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poté, co lednici vyklidíte, ji důkladně otřete

Celý proces čištění je velmi jednoduchý. Pokud se na něj poctivě připravíte při velkém úklidu vaší ledničky, nezabere vám více než patnáct minut času. V prvním kroku ledničku jednoduše celou vykliďte – již při vyklízení potraviny třiďte na ty, které vyhodíte (jsou zkažené či prošlé), a ty, které vrátíte zpět. V druhém kroku otřete veškeré police a přihrádky, kterými vaše lednička disponuje. Pokud je to třeba, použijte k odstranění skvrn trochu jedlé sody (pomáhá také pohlcovat pachy).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Již při vyklízení ledničky jednotlivé potraviny roztřiďte

Poté, co máte potraviny roztříděné a ledničku omytou, je čas, abyste jídlo naskládali zpět. Při této činnosti se zaměřte na to, aby dávalo uspořádání potravin smysl. Například – potraviny s blížícím se koncem spotřeby uložte do přední části, zatímco ty, které ještě nějaký čas vydrží, umístěte dozadu.

Rovněž byste se měli zbavit sklenic a nádob se zbytky – je-li to možné, uložte je do nějaké menší nádoby nebo je rovnou zpracujte. Vhodné je rovněž umisťovat potraviny, které spolu souvisí, vedle sebe (například ovoce k zelenině či mléčné výrobky vedle vajec).

Usnadněte si práci vhodnou organizací prostoru

Chcete-li docílit toho, že svoji lednici uklidíte během čtvrt hodiny, je dobré se na to s pomocí několika tipů připravit. Prvním tipem je používání vzduchotěsných (a nejlépe skleněných) nádob místo volného uložení potravin. Při úklidu je totiž mnohem snazší vyndat několik stohovatelných nádob než nespočet obalů s jednotlivými potravinami – nehledě na to, že je to i přehlednější. Druhým tipem je vhodně zorganizovaný prostor lednice.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průhledné nádoby vám zajistí přehled a zároveň vám umožní rychlou manipulaci s potravinami

Kupříkladu jednu polici můžete využít pro suroviny, z nichž chcete vařit příští oběd. Tyto potraviny si ještě před uložením do ledničky nakrájejte a vložte je do připraveného sáčku či nádoby. Jinou z polic využijte pro uskladnění ovoce a zeleniny (ideálně již nakrájené a vložené do uzavíratelných nádob) Prostor dvířek věnujte nápojům. Chcete-li, aby vaše lednička působila uklizeně a čistě, zkuste přelévat zbytky z krabic (mléko, džusy) do džbánů, které ve dvířkách necháte.

Jak často uklízíte svoji ledničku?

Zdroj: TheSpruce, SpotrebiteleDTest

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články