O mléku v obchodech se zjistily hrozné věci. Máte jedno z nich doma? Musíte se ho urychleně zbavit

Pozor na konzumaci některých druhů mléka. Mohou totiž obsahovat nebezpečné viry ptačí chřipky a nakazit vás tímto onemocněním.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno varovala před konzumací živočišného mléka, a to v souvislosti s prvním případem nákazy člověka ptačí chřipkou AH5N1 po kontaktu s tímto výrobkem. Virový kmen byl přitom obsažen ve velmi vysokých koncentracích v syrovém mléce infikovaných zvířat. Odborníci jsou však velmi překvapeni, neboť doposud věřili, že krávy nejsou na tento typ chřipky vůbec náchylné. 

Virus ptačí chřipky se objevil v kravském mléce

Ptačí chřipka AH5N1 se ve světě medicíny objevila v roce 1996, kdy způsobila smrt desítek milionů drůbeže po celém světě a infikovala mnoho volně žijících ptáků a mořských živočichů. Ačkoli si lékaři mysleli, že je tato nemoc pod kontrolou, nedávno vyšlo najevo, že se vir začal dostávat i do těla krav (o těch bylo doposud známo, že jsou vůči viru imunní).

Tato skutečnost byla odhalena v letošním roce na texaské farmě zaměřující se na výrobu mléka a dalších produktů. Právě zde se jeden ze zaměstnanců po konzumaci mléka nakazil ptačí chřipkou, načež musel být okamžitě hospitalizován. „Dosud jsme pozorovali přenos viru z ptáka na krávu, z krávy na krávu nebo z krávy na ptáka, nikoli však z krávy na člověka. To naznačuje, že virus mohl najít jinou cestu přenosu, než se dosud myslelo,“ dodala mluvčí WHO na tiskové konferenci ve švýcarské Ženevě.

sklenice mléka iZdroj fotografie: Freepik

Je ovšem důležité poznamenat, že velmi vysoké koncentrace viru byly dle webu Fakt zjištěny především v syrovém mléce. Texaské ministerstvo proto uvedlo, že se spotřebitelé nemusí bát, neboť proces pasterizace velmi účinně zabíjí virus. Rovněž jsou veškeří výrobci mléčných výrobků povinni zničit mléko od nemocných krav. 

Jak často pijete mléko vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články