Praní vlněného oblečení, aby nedošlo k poškození a nevybledlo. Funguje roztok vody a mléka

Vlněný materiál v zimě nejlépe zahřeje. Aby tolik kůži nedráždil, je možné materiál změkčit, a to v několika málo krocích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pomalu je čas vyměnit letní a přechodové kousky šatníku za zimní. Mezi velmi oblíbené patří vlněné svetry a kabáty, které pokud jsou opravdu z kvalitní vlny, jsou poměrně drahé. Zase ale z vlastní zkušenosti vím, že v tuhých mrazech nezahřeje žádný materiál lépe. Když už se rozhodnete investovat do vlněného oblečení, je také nutné počítat s tím, že ho nestačí pouze hodit do pračky a dál se nestarat. Pokud chcete, aby oblečení dlouho vydrželo, vyžaduje velmi specifickou péči, aby neztratilo barvu a materiál zůstal neporušen.

Citlivou kůži může vlna dráždit

Vlněný materiál je známý tím, že jej ne úplně každý snese. Pokud tedy prahnete po kvalitním drahém svetru z přírodní vlny, zkuste si jeden nejprve od někoho půjčit a pár hodin jej nosit, abyste zjistili, zda nepatříte taky mezi nešťastníky, kteří materiál těžce snáší. Pokud dojdete k závěru, že materiál sice trochu nepříjemný je, ale v zásadě vaše touha po teplém vlněném kousku neopadá, můžete se směle pustit do nákupu.

Jak prát kůži, aniž byste ji poničili? Motorkáři o tom něco ví a mají tip, jak oblečení zachovat léta ve skvělém stavu

Vlněný svetr či kabát můžete snadno doma změkčit, aby jeho nošení bylo příjemné. O postup se s námi podělila naše čtenářka paní Monika Z. z Čelákovic: „Aby byl materiál jemný, smíchám 2 litry vody a sklenici mléka. Když jej nemám, nahradím například smetanou či kefírem. Do této lázně namočím oblíbený svetr asi na půl hodiny a poté jemně vymačkám přebytečnou tekutinu. Dále vyperu v pračce dle štítku.“ Vlna vyžaduje praní na velmi nízkou teplotu s přídavkem prášku určeného na tento materiál a nízké otáčky, uvádí TheSpruce.

Ocet a kondicionér materiál také změkčí

Aby nedošlo k blednutí barev a vlákna změkla, můžete kromě mléka použít i ocet a kondicionér, jak zmiňuje web HomesAndGardens. Zatímco ocet v kombinaci s jedlou sodou pohlcuje pachy a zachovává ložní prádlo nádherně voňavé, jak jsme na adbz psali, vyplatí se jej použít i v případě vlněného materiálu. Ve studené vodě rozmíchejte 4 lžíce octa a vlněný kousek v něm namočte tak, aby všechna vlákna tekutinu nasála. Ponechte takto asi 20 minut. Poté jej dobře propláchněte studenou vodou, například ve sprše či ve vaně.

Škrábavý vlněný svetr iZdroj fotografie: Piqsels
Dráždivost vlněného materiálu můžete zmírnit pomocí mléka, octu či kondicionéru

Nesnažte se vlnu násilím ždímat, vlákna by se mohla polámat. Spíš vodu z materiálu vytlačujte. Nyní naneste kvalitní kondicionér na vlasy. Ten zamezí vytahání materiálu, o čemž jsme na adbz informovali. Zároveň ale materiál zjemní, podobně jako je tomu v případě vlasů. Po půl hodině opět dobře propláchněte vodou a jemně vyždímejte vodu. Vlněný kus oblečení nechte volně schnout na ručníku ve vodorovné poloze, v případě potřeby ručníky měňte za suché. Vlna schne poměrně dlouho, ale vyplatí se počkat.

Vložte vlnu do mrazáku

Poslední krok následuje v momentě, kdy je kousek dokonale suchý. Zabalte jej do sáčku a dejte do mrazáku. Chlad zamezí vytahání materiálu a také zpříjemní jeho nošení. V mrazáku ponechte přes noc, poté vytáhněte a můžete si užívat nošení.

Jak perete oblíbené vlněné oblečení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články