Domácí tablety do myčky za pár korun, po kterých bude nádobí jako zbrusu nové - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Domácí tablety do myčky za pár korun, po kterých bude nádobí jako zbrusu nové

Domácí tablety do myčky za pár korun, po kterých bude nádobí jako zbrusu nové

Zlobí vás pomyšlení na nutnost koupě předražených a neekologických mycích a čisticích prostředků? Přečtěte si, jak to udělat jinak.

tableta mycka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Myčka dnes už bezesporu patří mezi nepostradatelné domácí pomocníky. Její provoz ale nebývá nejlevnější. Zatímco spotřeba vody příliš ovlivnit nejde, spotřebu, cenu a kvalitu čisticích prostředků můžeme regulovat poměrně snadno. Tablety do myčky si totiž celkem lehce můžete vyrobit doma. A aby bylo dobrých zpráv ještě víc, jejich domácí výrobou ušetříte. Je totiž možné tablety či prášek namíchat z cenově velmi dostupných surovin. Přesvědčte se sami!

Prostředek do myčky

Vyrobit prášek do myčky je snadné. Budete potřebovat pouze sůl, jedlou sodu, sodu na praní a kyselinu citronovou. Je třeba smíchat dohromady jeden díl jedlé sody, jeden díl sody na praní, půl dílu soli a půl dílu kyseliny citronové. Vzniklou sypkou směs je bezpodmínečně nutné uzavřít do velmi dobře těsnící sklenice, aby vzdušná vlhkost neudělala z prášku kámen. Na jeden cyklus mytí postačí lžička až dvě připravené směsi.

depositphotos 132667354 l 2015
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tablety lze vyrobit úplně stejně, jen je třeba do směsi namíchané ze 100 g sody nakapat asi deset kapek vody. Ne víc, protože pak by se začaly sypké ingredience rozpouštět. Také tam lze kápnout Jar nebo jiný saponát, ale s tím velmi opatrně. Pokud to přeženete, vyplaví vám myčka kuchyni. Už toto množství tekutiny umožní zatlačit výslednou hmotu do tvořítek na led a po zaschnutí vyklepnout. I tablety je třeba při skladování chránit před vzdušnou vlhkostí.

Skvrna na koberci

Stačí kapka, nepatrné zakopnutí, a je tam! Noční můra a zlý sen mnoha hospodyněk. Skvrna na koberci. Doma není žádný speciální přípravek, který by zaručoval vyčištění. Co s tím? V první řadě je nutné zachovat klid, nepanikařit, protože panika většinou nadělá víc škody než užitku. Záleží, co a v jaké vrstvě se na koberec dostalo. Pokud to lze, je třeba bez rozmazávání pomocí hadru odstranit co nejvíce nečistot.

depositphotos 61230117 l 2015
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čisticí prostředek lze vyrobit jen z vody, octa a soli. Nejprve do dvou polévkových lžic přidejte lžičku octa a lžičku vody, po smíchání směs začne pěnit, počkejte tedy až přestane. Podle velikosti skvrny si případně množství surovin znásobte. Vzniklou pastu lžící naneste na skvrnu. Nechte ji pár minut působit, a pak všechny nečistoty vyluxujte. Tato čisticí pasta nelze uschovat, proto si jí namíchejte jen tolik, kolik potřebujete.

Zdroj: Mom4real