Domácí hnojivo pro všechny druhy rostlin | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zázračné univerzální hnojivo pro celou zahradu: 10 litrů vytvoříte za pár korun, teď je ta nejlepší doba

Zázračné univerzální hnojivo pro celou zahradu: 10 litrů vytvoříte za pár korun, teď je ta nejlepší doba

Jedinečná hnojiva, která můžete použít na ovoce, zeleninu, a dokonce i květiny. Vše se vám odvděčí bohatou úrodou.

hnojivo kybl zahradka
Zdroj fotografie: iStock

Na trhu neustále roste nabídka hnojiv, přesto se čím dál více lidí pouští do vlastní výroby. Výroba domácích hnojiv je totiž velmi jednoduchá, rychlá, levná a hlavně účinná. A navíc je tento způsob přívětivější k přírodě, jelikož se tak vyhnete používání agresivní chemie.

Domácí hnojivo ocení mnoho druhů rostlin

Toto zázračné domácí hnojivo je možné použít opravdu pro veškeré druhy rostlin. Zvláště prospívá okurkám, rajčatům, paprikám, lilkům, jahodám, malinám, jablkám, cuketám a růžím. Stačí pár ingrediencí a máte to nejlepší, co svým rostlinkám můžete nabídnout. Dopřejete jim nejcennější prvky výživy, kterými znásobíte úrodu, a zároveň rostlinky ochráníte před stresy způsobené chladem, suchem, různými chorobami a poškození škůdci.

Jak na výrobu domácího hnojiva

K přípravě budete potřebovat:

  • písek,
  • vodu,
  • kyselinu citronovou.
  • kyselinu salicylovou.

Dobře přepraný říční písek nebo písek z dětského pískoviště není vhodný. Lepší je použít červený písek a nejlepší je co nejčervenější. Písek tvoří základ hnojiv. Takový písek naleznete například ve specializovaných obchodech se zvířaty, protože se běžně dává do terárií. Na výrobu 10 litrů hnojiva je zapotřebí přibližně 1 litru písku. To je v přepočtu asi 700 g.

hnojivo zahon zahradka
Zdroj fotografie: iStock

Písek máte nasypaný v nádobě, kde budete hnojivo připravovat. Přidáte do něj cca 2 litry vody, 1 lžičku kyseliny citrónové a 50 ml 2% lihového roztoku kyseliny salicylové, která slouží jako vynikající a univerzální rostlinný hormon. Stejného účinku by se dosáhlo i za použití aspirinu, ten je ale třeba nejprve na kyselinu salicylovou přeměnit.

Jak hnojivo používat

Celou směs dobře promíchejte a nechte alespoň 1 den odstát. Nelekejte se, pokud změní barvu, která může jít do hnědé nebo i tmavě červené. Výsledný odstín se odvíjí od chemického složení použitého písku. Připravená směs má prakticky neomezenou trvanlivost, a proto si ji můžete připravit dlouho před tím, než ji budete potřebovat.

zalivani hnojeni sklenik 1
Zdroj fotografie: Unsplash

Než začneme domácí hnojivo používat, je třeba ho smíchat s 10 litry vody, přidat zhruba 1 lžičku čpavku a opět důkladně promíchat. Tuto směs můžete použít na listy a kořeny v množství 50–100 ml jednou za 14 dní. V případě, že budete hnojivem polévat listy, je lepší nejprve přes plátýnko směs přecedit, abyste odstranili písek, a ten na listech nezůstával.

Používáte domácí hnojiva, nebo dáváte přednost kupované chemii?

Zdroj: Bhg