Sám opravář praček doporučuje použít kyselinu citronovou. Spotřebič tak vydrží déle

Pokud se při otevření dvířek pračky začne domácností linout nepříjemný odér, je načase zasáhnout. Není třeba kupovat drahé čisticí prostředky. Toto doporučuje opravář praček.

stará pračka v koupelně i Zdroj fotografie: iStock
                   

Údržba domácnosti je nekončící proces. I když pravidelně uklízíte a máte pocit, že domov je jako ze škatulky, občas se stane, že některý spotřebič nevábně zapáchá. Většinou jde o lednici a myčku, ale výjimkou není ani pračka. Všechny spotřebiče a zejména ty, které pracují s vodou a zanášejí se vodním kamenem a dalšími nečistotami, totiž potřebují pravidelnou údržbu, aby pracovaly tak, jak mají. Opravář praček se podělil o trik, který používá jeho žena, a jejich pračka už roky bezproblémově funguje.  

Hravě si poradí s úklidem domácnosti

Klíčem ke spokojenosti podle něj nejsou speciální prášky nebo tablety určené k čištění pračky, které nabízejí obchody, a které nepatří zrovna k nejlevnějším. K čištění pračky je ideální levný a užitečný pomocník, jenž nechybí v žádné domácnosti. S vodním kamenem si hravě poradí kyselina citronová. Je jemnější než ocet, a skvěle funguje jako úklidový prostředek pro pračky, toalety i rychlovarné konvice. Její využití v domácnostech je ale mnohem širší. Podívejte se, jak může při úklidu pomoci.

Vodní kámen v pračce

Běžný pomocník se snadno vypořádá s vodním kamenem a vyčištěním pračky. Stačí, když do šuplíku dávkovače pracího prášku nasypete zhruba 100 až 200 gramů kyseliny citronové. Pak už jenom spustíte prací program na 60 stupňů.

Zásuvka dávkovače prášku

Postupem času se pořádně zaneřádí usazeninami, nečistotami a mnohdy i plísní šuplíky dávkovače pracího prášku a aviváže. Ze spotřebiče se dá zásuvka snadno vyjmout, což její čištění podstatně usnadňuje. Použijte k tomu kyselinu citronovou. Stačí, když na vlhkou houbičku nanesete prášek a šuplík otřete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Gumová lišta

Možná jste si všimli nečistot, které se usazují v gumě u dvířek pračky. Použijte na ně roztok, který si připravíte jednoduše. Pouze rozmícháte 1 polévkovou lžíci kyseliny citronové v půl litru vody. Pak do roztoku namočíte houbičku a gumovou část pračky otřete. Nečistoty i plíseň půjdou snadno dolů.

Úklid domácnosti

Kyselina citronová je všestranným pomocníkem při úklidu celé domácnosti. Můžete ji využít i k čištění myčky na nádobí, záchodové mísy nebo rychlovarné konvice. Když si vyrobíte čisticí roztok, můžete s ním přetřít v podstatě jakýkoliv povrch, třeba dlaždičky, dlažbu, okna nebo kuchyňskou linku. Stačí, když do lahvičky s rozprašovačem dáte 1 až 2 čajové lžičky kyseliny, doplníte ji 100 mililitry vody a protřepete. Roztok lze skladovat maximálně dva týdny.

K čemu používáte v domácnosti kyselinu citronovou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články