Vlastní citronovník se dá vypěstovat z pecky toho kupovaného. Je nenáročný

Vypěstovat si vlastní citronovník ze semínka nemusí být jen snem. Zrealizujete jej snadno, citronovník zvládne vypěstovat každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citrony se stejně jako jiné citrusy řadí mezi exotické plody, i když se jejich přítomnost v obchodech a následná konzumace bere již jako samozřejmost. Citrus pochází z latinského názvu cedrus a označoval kromě plodů i vonné listy a dřevo. Kromě toho, že citrony obsahují spoustu tělu prospěšných látek a vitamínů, převážně pak vitamín C, hojně se využívají i v parfumerii, farmacii a potravinářském průmyslu. Přestože si možná myslíte, že jejich pěstování je v našich zeměpisných šířkách nemyslitelné, opak je pravdou. Jejich pěstování je snadné.

Vlastní citronovník si vypěstujete z pecky

Vypěstovat si vlastní citronovník z pecky není náročné, plodů se ale dočkáte přinejlepším za několik let. Do té doby vám ale bude citronovník zdobit každé zákoutí. V prvé řadě je potřeba vybrat v obchodě kvalitní kusy zralých citronů bez známek poškození, plísně či choroby. Semen zkuste naklíčit raději více, budete pak mít větší šanci uspět. Semínka z citronů dobře opláchněte pod vodou a jemně odstraňte horní část pecky a ponořte přes noc do teplé vody. Namáčením se semena očistí a budou lépe klíčit.

Do vhodného truhlíku vložte semínka do vrstvy substrátu, zalijte a zabalte potravinovou fólií, do které ale udělejte několik malých otvorů, aby mohl dovnitř pronikat vzduch. Takto připravený truhlík umístěte na teplé místo bez průvanu, klidně na parapet či balkon. Pravidelně zalévejte. Ideální je zasadit semena na jaře.

Semínka citronu iZdroj fotografie: Uživatel Bicanski / Creative Commons / CC0

Citronovník můžete i koupit

Pokud se již citronů nemůžete dočkat a zdá se vám pěstování z pecky zdlouhavé, je samozřejmě možné koupit již vzrostlou sazenici citronovníku. Sazenici kupujte kdykoli od jara až do podzimu. Abyste začali citronovník úspěšně pěstovat, odřízněte dřevnatou stranu kmene, která je vysoká maximálně 20 cm. Odstraňte také spodní listy, vložte do květináče, truhlíku či jiné vhodné nádoby a přikryjte – stejně jako v případě pecky – potravinovou fólií s otvory. Citronovník potřebuje spoustu tepla a slunce, stejně tak je nutná ale pravidelná zálivka, rosení listů a vhodné hnojivo.

Citrony jsou také vítaným pomocníkem v domácnosti a hravě nahradí i drahé čisticí prostředky. Citron si poradí s usazeným vodním kamenem a dokonale pohlcuje pachy například v lednici či v domácnosti.

Po kolika letech vám začal citronovník plodit?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články