Krajíc chleba pohltí veškerý pach rýže. Stačí ho na ni položit po dovaření

Vaření rýže se může zdát jako jednoduchý úkol, ale mnoho lidí stále neví, jak na to. Pokud jste již rýži převařili, nezoufejte. Existuje trik, jak přebytečnou vlhkost odstranit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bude to tím, že existuje hned několik druhů rýže, proto je nutné dbát obezřetnosti. I když ji připravujete dle osvědčeného pravidla a dodržujete metodu výrobcem předepsaného návodu, chybička se vloudí. Jedná se o poměr surovin 1 : 2, to znamená, že na 1 sklenici rýže patří 2 sklenice vody. Každá zkušená hospodyňka ví, že je nutné zohlednit i styl vaření rýže.

Někdo ji dělá v troubě, jiný v hrnci na sporáku

Rýže patří k nejoblíbenějším přílohám, v některých rodinách předčí i brambory a těstoviny. Báječně se hodí k pečenému kuřeti, na sushi nebo jako zavářka do polévky. Gurmáni si rýži nejprve osmaží na pánvi a poté ji dají dojít do trouby. Jiní jen tak povaří v hrnci a čekají, jakmile zrna vstřebají potřebnou tekutinu. Jenomže v tom je kámen úrazu. Rýže se totiž ráda připaluje a není radno ji vařit na vysokém plamenu.

Jiný kraj, jiný mrav

Na světě existuje hned několik druhů rýže, každá je typická pro jiný stát či oblast. Někdo preferuje hnědou přírodní variantu, jiný nedá dopustit na indickou rýži basmati, další miluje jasmínovou rýži, která je nedílnou součástí čínské kuchyně. Zastánci „mokřejší“ formy rýže vyhledávají lepkavou černou a bílou rýži a do rizota se zase hodí arborio neboli kulatozrnná rýže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílé pečivo pohltí v rýži zápachy

Někdo si rýži nevychutná kvůli nepříjemnému zápachu, proto se mu bude líbit metoda s krajícem bílého chleba. Možná se vám to zdá jako hloupost, ale opak je pravdou. Pokud se chcete zbavit typického odéru rýže či jste ji spálili, vyzkoušejte tento trik. Na rýži položte plátek bílého pečiva a vyčkejte 5–10 minut. Zápach bude pryč.

Když je rýže až moc vlhká

Občas se stane, že to přepísknete s vodou a do hrnce jí nalijete více. Jestliže nechcete odlívat pryč rýžovou vodu, která je zdraví prospěšná, opět na rýži položte krajíc bílého chleba a dovařte ji při nízké teplotě. Po pár minutkách si všimnete, jak chléb pohltil nadbytečnou vlhkost a rýže je připravena k servírování. Tento trik si oblíbíte, protože ušetříte peníze vydané za špatně udělanou rýži, která by putovala do koše.

Jak připravujete rýži vy?

Zdroj: OperaNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články