Přírodní náhražka „krtka“: Odpad do 5 minut uvolní sůl, soda a ocet

Ucpaný a zapáchající odpad u dřezu je nepříjemnou záležitostí. Klíčem k úspěchu je pravidelná údržba, ke které vám postačí bílý ocet a jedlá soda, případně sůl.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V kuchyňském dřezu myjeme nádobí a čistíme zeleninu i maso. Při těchto úkonech se do odpadu dostávají zbytky jídla, které se následně v potrubí usazují. Jakmile se jich nahromadí mnoho, trubky se ucpou a v kuchyni to začne páchnout. Samozřejmě existuje nespočet chemických prostředků, jimiž se závady zbavíte. Jenomže mnoho lidí se přiklání k ekologičtější metodě. Ucpaný odpad do 5 minut uvolní směs jedlé sody (nebo soli), octa a horké vody.

Zbavíte se nevábného zápachu

Pravidelná údržba dřezu je nevyhnutelná, jelikož je toto místo semeništěm bakterií. I když máte odtok chráněn sítkem, které zachytává zbytky jídla, menší částečky mohou projít a po čase zapáchají a potrubí ucpávají. Pokud se chcete vyhnout použití chemických prostředků, připravte si jen dvě ingredience nacházející se v každé domácnosti. Proces je jednoduchý a účinný.

Jak snížit spotřebu vody v kuchyni: Opakované využití vody z vaření a mytí nádobí ve dvou fázích

Usazeniny nebudou mít šanci

Mnohé hospodyňky se už dávno nespoléhají na produkty zakoupené v drogerii, protože jsou neekologické a předražené. Jejich účinku se vyrovná kombinace bílého octa a jedlé sody.

  1. Připravte si 4 lžíce jedlé sody a půl litru octa.
  2. Nejdříve do dřezu nasypte jedlou sodu a zalijte ji 500 ml octa.
  3. Mezitím si v konvici uvařte 1,5 litru vody a nalijte ji do odtoku.
  4. Směs začne bublat a usazeniny se rozpustí.
mytí dřezu iZdroj fotografie: Freepik

Zápach ze dřezu bude minulostí

Druhá metoda čištění je rovněž efektivní a zbavíte se díky ní zápachu ze dřezu, který je mnohdy nesnesitelný. Ani v tomto případě nebudete potřebovat nic závratného. Postačí vám jen 200 g soli, 150 ml bílého octa a trocha vody. Nebraňte se použití levných přírodních domácích prostředků, protože s nimi šetříte nejen peněženku, ale i životní prostředí.

  1. Do odpadu nasypte požadované množství soli a přilijte bílý ocet.
  2. Mix zalijte horkou vodou a vyčkejte.
  3. Po krátké době zaslechnete bublání a syčení, což je dobré znamení. Usazeniny budou nenávratně pryč.

Jak čistíte ucpaný dřez vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články