14 kuriózních taktik užití jedlé sody na zahradě. Od testování pH půdy až po čištění zahradního nábytku

Jedlá soda je až neuvěřitelný pomocník, má všestranné využití v domácnosti, ale také i na zahradě. Dokonce vám skvěle pomůže při pěstování rostlin. Je to organická látka, kterou se nemusíte bát použít kdekoliv, neublíží vám ani zvířatům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Použit jedlou sodu můžete i na rostliny, ale na zahradě ji použijete i mnoha jinými způsoby. Většina z vás zná jedlou sody, jen jako ekologicky šetrný čistící prostředek. Tím že má všestranné využití v domácnosti, tak proč by se nedala použít i jinde. Ideální je například na čištění zahradního náčiní.

Každý z nás jistě zná vědecké pokusy s jedlou sodou, neboli hydrogen uhličitan sodný. Tento bílý prášek má specifické chemické vlastnosti, které z něj dělají užitečného pomocníka ne jen v domácnosti, ale i na zahradě. Soda je vysoce alkalická, pokud ji smícháte s něčím kyselím, například octem, bude reagovat a produkovat oxid uhličitý.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sodu známe všichni z kuchyně, kde ji lze použít jako kypřidlo při pečení, nebo také jako skvělý čistící prostředek s mírně abrazivním účinkem. Vstřebává a tím eliminuje zápachy, například v lednici nebo i z textilu. Existuje nekonečno možností jak ji využít. Pokud vás trápí překyselený žaludek, je soda tím nejlepším lékem.

Použití jedlé sody na rostliny

Je to až neuvěřitelné, ale jedlá soda bude vaším skvělým pomocníkem při pěstování rostlin na zahradě. Málo kdo ví, že se dá použít i jako přírodní fungicid. Soda se může stát přítelem každého zahradníka.

1. Rostliny napadené houbami

Existuje několik druhů chorob, které mohou rostlinu nebo i zeleninu napadnout. Pokud k tomu dojde, použijte jedlou sodu. Někdy pomoc najdete v samotné jedlé sodě, jindy je potřeba kombinovat s jinými složkami.

Předpokládá se, že složky v jedlé sodě mají schopnost zabránit růstu sporů hub. Je ale pravděpodobné, že soda sporů sama nezabije. Při napadení rostlina houbami budete potřebovat, 1 lžičku sody na 1 litr vody. Použít můžete na růže. ale také na vinnou révu. Roztok mění pH na listech a tím zamezuje šíření houby na rostlině.

2. Rostliny napadené plísní

Plíseň může na zahradě způsobit velké škody, většinou se vyskytuje v místech s vysokou vlhkostí. Roztok působí i jako prevence. Na postřik budete potřebovat lžíci jedlé sody, 4 litry vody, lžíci rostlinného oleje a lžíci přípravku na nádobí. Používejte roztok pravidelně, nejlépe každý týden a když příliš nesvítí sluníčko. Roztok funguje jako fungicid.

iZdroj fotografie: Unsplash

3. Rostliny napadené různým onemocněním

Především rajčata jsou více náchylná na napadení plísní a houbami. Smícháním jedlé sody a olejem, vznikne výborný organický postřik, který pomůže v boji proti různým onemocněním. Roztok vyrobíme smícháním čtyř litrů vody, lžíce jedlé sody, dvou lžic rostlinného oleje a půl lžičky kostivalového mýdla. Díky oleji roztok přilne k rostlině a chrání ji déle.

4. Řezané květiny budou vypadat déle jako čerstvě utržené

Zajistěte, že vaše řezané květiny budou vypadat jako čerstvé mnohem déle, přimíchejte lžíci sody do 2 litrů vody. Roztok každé dva dny vyměňte a stonky seřízněte. Budou jako čerstvě utržené po mnoho dní.

iZdroj fotografie: Pixabay

5. Ochrana proti škůdcům

Přírodní pesticid, který vadí škůdcům, ale je mnohem levnější a bezpečnější pro zahradu i zvířata. Škůdcům vadí chuť a vůně jedlé sody a tak se jí radši vyhnou. Pomůže zlikvidovat mravence nebo i slimáky, při konzumaci jedlé sody se uvolní v jejich organismu oxid uhličitý, který nežádoucí hmyz zabije. Pro mravence můžete vytvořit i návnadu v kombinaci s cukrem. Na housenky a červy zase pomůže kombinace mouky a jedlé sody.

Sprej proti hmyz vyrobíte z lžíce a půl jedlé sody, lžíce řepkového oleje a lžíce mýdla, které se naředí čtyřmi litry vody a nakonec se přidá lžíce octa.

Použití na zahradě

Jedlá soda je výborný organický čistič, který lze použít ne jen v domácnosti, ale i v zahradě. Soda je mírně alkalická, což způsobuje, že se nečistoty a mastnota snadno rozpustí ve vodě.

iZdroj fotografie: Pixabay

1. Jedlá soda na čištění zahradních košů a nádob

Používáním různých druhů nádob na uchovávání plevele a trávy před kompostováním, ho může znečistit a nádoby poté zapáchají. Silná vrstva sody na dně těchto nádob, odstraní zápach, ne jen z nádob na zahradě , ale například také z odpadkového koše.

2. Čištění zahradního nábytku

Vlhkost a UV záření může v průběhu léta nábytek znečistit a poškodit, ale jedlá soda mu dodá nový život. Na vyčištění nábytku budete potřebovat 4 litry horké vody, půl hrnku jedlé sody a lžíci mýdla. Tento roztok vyčistí váš nábytek tak, že bude vypadat jako nový.

Můžete použít i na plastové květináče. Při větším znečištění, lze použití pastu, kterou vytvoříte smícháním mýdla a jedlé sody. Nepoužívejte na kovový nábytek, soda má abrazivní účinek a mohla by ho poškodit.

iZdroj fotografie: Pixabay

3. Čištění květináčů

Zbavte se usazenin na hliněných nádobách, smíchejte sodu s vodou a vytvořte směs, která bude mít konzistenci jako tekuté mýdlo na ruce. Potřete vzniklou směsí květináč a nechte působit asi 20 minut, poté opláchněte.

4. Čištění lavičky nebo pracovního stolu

Místo, kde většinou přesazujete rostliny, může být zdrojem nemocí pro ostatní rostliny. Jednou měsíčně je dobré lavičku nebo stůl pořádně vydrhnout. Smíchejte čtyři lžíce jedlé sody s litrem vody a pusťte se do toho.

5. Čištění pítka pro ptáky

Soda není toxická a tudíž se výborně hodí na čištění pítka, nemusíte se bát, že byste ptákům a jiným živočichům ublížili. Smíchejte jedlou sodu s mýdlem a vytvořte tak čistící pastu. Pomocí pasty a kartáče pítko zbavte nečistoty a opláchněte.

iZdroj fotografie: Pixabay

6. Přírodní hnojivo

Jedlá soda sama o sobě nemůže být použita k hnojení rostlin, ale v kombinaci s jinými látkami, můžete nahradit kupované hnojivo. Kombinace lžíce epsomské soli, lžičky jedlé sody a půl lžičky čpavku rozmíchané ve čtyřech litrech vody, poslouží jako skvělé hnojivo pro vaše rostliny.

7. Zabiják plevele

Použijte jedlou sodu na záhonku nebo ve spárách chodníku ke zničení plevele. Zabije všechny malé výhonky a zabrání růstu nových. Nejprve navlhčete místa, kde se plevel vyskytuje a poté posypte jedlou sodou, rovnoměrně a přímo na listy plevele. Dávejte ovšem pozor na okolní rostliny, stejně tak jak zabije plevel může zabít i okolní rostliny.

8. Vlastní sada na testování půdy

Hladina pH v půdě se pohybuje od 0 do 14, přičemž 7 je pH neutrální. Ideální pH rozsah pro většinu rostlin je 5,5- 7,0. I když test jedlou sodou není zcela přesný, poskytne vám i tak důležitou informaci.

Budete potřebovat jedlou sodu a ocet. Jedlá soda testuje kyselost a ocet zásaditost půdy. Pro oba testy budete potřebovat vzorek půdy z hloubky asi 15 cm po povrchem. Odstraňte všechny kořeny a rozdělte vzorek do dvou šálků, přidejte vodu a vytvořte tak bláto.

Pro testování zásaditosti přidejte půl šálku octa, pokud vzorek šumí a pění půda bude mít pravděpodobně pH vyšší než 7. Pokud chcete otestovat kyselost, přidejte do vzorku malé množství jedlé sody. Jestliže vzorek bublá, půda má pravděpodobně pH nižší než 7.

iZdroj fotografie: Pixabay

9. Přírodní ošetření po spálení sluncem nebo rostlinou

Spálení od slunce nebo i jedovatých rostlin může být nepříjemné a potká téměř každého zahradníka. Rychlou pomoc najdete právě u jedlé sody. Smícháním sody a vody vytvoříte pastu, kterou nanesete na postižené místo. Necháte působit asi 15 minut a poté opláchnete. Uvidíte jistě se vám uleví.

Používání jedlé sody by mohlo vaše květiny i nenávratně poškodit, proto musíte být při jeho používání opatrní a dbát na správné poměry při míchání roztoků. Vždy je dobré nejprve otestovat na malé části rostliny a až poté použít na rostlinou celou. Pravidelná péče o zahradu je důležitá, pokud už jsou rostliny hodně postižené ani jedlá soda vám nepomůže.

Zdroj: The Gardening Cook

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články