Silikonové spáry budou zářit čistotou: Domácí nechemické prostředky za pár korun, které si poradí se špínou i plísní

Silikonové spáry v koupelně jsou denně vystavovány vlhkosti. Zatočte jednou pro vždy s opakující se plísní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Silikonové spáry vypadají krásně, když jsou nové. Postupem času ale mají tendenci se zanášet nečistotami a obzvláště v koupelně bývají velmi náchylné na plíseň. Plíseň nejen že nevypadá hezky, ale je také zdraví nebezpečná. Pravidelnou údržbou bude vaše koupelna zářit čistotou i po několika letech užívání a vystačíte si s běžnými surovinami, které doma najdete. A pokud ne, jejich pořízení vás určitě nepřijde draho.

Pozor na plíseň v koupelně

Koupelna bývá plísní postižena nejčastěji. Na vině je vysoká vlhkost místnosti, což je pro množení bakterií ideální prostředí. Na silikonových spojích pak ulpívá plíseň více než je milé. S takovou plísní si ale poradí třeba zubní pasta, ocet, či soda.

Smíchejte ocet a jedlou sodu

Ocet a jedlá soda jsou velmi dobří pomocníci v boji s plísní, ale i jinými nečistotami v domácnosti. Jejich využití je velmi všestranné a proto i oblíbené. Pokud chcete účinně vyčistit spáry v koupelně, na záchodě, či v kuchyni, smíchejte ocet a jedlou sodu, až vznikne pasta. Tato pasta by neměla být příliš hustá. Naneste ji na spáry a nechte asi 30 minut působit. Následně vyčistěte kartáčkem. Spáry budou jako nové!

Jedlá soda ve sklenici iZdroj fotografie: Depositphotos

Pasta z prášku do pečiva

Stejného efektu docílíte i smícháním kypřícího prášku, vody a octu. Opět by vám měla vzniknout pasta, která ale nebude příliš hutná. Aplikujte stejně jako v případě smíchání jedlé sody a octu a nechte také působit přibližně 30 minut.

Zubní pasta umí zázraky

Na spáry můžete využít i zubní pastu, jen je to asi trochu dražší způsob, než ty ostatní. Zubní pasta ale funguje velmi dobře, stačí ji nanést na spárovací hmotu a pomocí kartáče nebo kartáčku dobře vydrhnout. Bělící účinky pasty tak neposlouží jen vašemu chrupu, ale i silikonovým spojům v koupelně.

Citron dobře bělí

Může se stát, že vám zrovna chybí některá ze surovin, jejichž postupy jsou uvedené výše. Máte-li ale v lednici citron, prokáže vám velkou službu. Citron vymačkejte a nalijte ve větší vrstvě na postižené spáry. Nechte takt pár minut působit a kartáčkem řádně vydrhněte. Citronová šťáva si s plísní hravě poradí, navíc má ještě tu výhodu, že spáry budou více bílé.

větrání v koupelně iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak předejít vzniku plísní

Plísním se v domácnosti asi úplně vyhnout nedá, je ale možné je eliminovat na minimum. Běžná vlhkost obydlí bývá v rozmezí 40–60%. V koupelně ale často dosahuje až 90% a právě vlhkost je hlavním kamenem úrazu. Zaměřte se tedy na to, aby v koupelně bylo sucho a čisto. Pravidelný úklid by měl být samozřejmostí a je vhodné vytírat sprchový kout či vanu dosucha. Kontrolujte i situaci pod koupelnovými podložkami. Stává se, že jsou vlhké a plíseň poté vzniká i pod nimi. Nechte je tedy proschnout a pravidelně je perte na vyšší teplotu.

Základem snížení vlhkosti v koupelně je také časté větrání, výměna vzduchu je stěžejní. Toho se nebojte ani v zimním období, kdy se doporučuje rychlé a efektivní větrání po dobu 2–3 minut. Za tuto dobu se místnost dobře vyvětrá, ale zdi nevychladnou. Pokud v koupelně nemáte možnost otevřít okno dokořán a máte pouze větrák, zapínejte jej po každém sprchování, nebo koupání ve vaně.

Jaký máte osvědčený přírodní recept na boj s plísní?

Zdroj: Cleanipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky