Jak opticky zvětšit jakoukoliv místnost v domácnosti | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zvětšete svůj byt o několik m², aniž byste utratili majlant – pohrajte si s vnímáním prostoru

Zvětšete svůj byt o několik m², aniž byste utratili majlant – pohrajte si s vnímáním prostoru

Možná se vám zdá nemožné, že by šlo opticky zvětšit místnost, aniž byste ji přestavěli. Tyto optické triky vám však dokážou přesný opak, protože fungují i na úzké chodbičce.

uzka chodba panelak
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte doma malou místnost nebo jste se právě nastěhovali do nového bytu či domu, možná jste už při první prohlídce přemýšleli o tom, jak s touto místností naložíte. Většina lidí si dokáže i bez jakéhokoliv nábytku představit, kde chtějí mít obývací pokoj, ložnici nebo kuchyni. Chodby ale v mnoha případech nejde předělat k jinému účelu, a tak si majitelé musí následně poradit, jak je upravit, aby vypadaly hezky. Občas je to však velmi složité, protože jsou chodby úzké a rekonstrukce není možná. Jak tedy opticky zvětšit malé místnosti?

Malé místnosti v domě

V případě, že máte doma nějaké malé místnosti, můžete je využít k tomu, abyste si v nich udělali skladovací prostory, toaletu nebo komoru. Jestliže ale potřebujete, aby tyto malé místnosti mohly být využívány a denně přes ně chodíte i několikrát, možná byste se měli podívat na to, zda by nešlo udělat rekonstrukci. Pokud to ve vašem případě není možné, máte jedinou možnost, kterou jsou triky s optickým klamem.

Nejprve vykliďte místnosti

Jako první možnost byste měli vyklidit malé místnosti, protože občas nábytek zkresluje to, jak je pokoj doopravdy velký. Jakmile budete mít volno, měli byste pokoj vymalovat jednou barvou, kterou nanesete jak na stěny, tak na strop. Tímto trikem dosáhnete toho, že nebudou jasné hranice zdí nebo stropu. Vybírejte primárně světlé barvy a určitě se nekoukejte po tmavých, které by místnost ještě více zmenšily.

Nezapomeňte na zrcadla

Ať už se jedná o jakýkoliv pokoj, vždy je dobré v něm mít zrcadlo. Díky tomu si budete jistí, že v momentě, kdy odcházíte z místnosti, můžete si zkontrolovat vzhled a zda je vše v pořádku. Dále zrcadla přijdou vhod hlavně při zkoušení nového oblečení. Nezapomínejte také na to, že zrcadla dokáží opticky zvětšit prostor, a tak se hodí do každé menší místnosti.

zrcadlo v mistnosti
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zrcadlové plochy dokáží vytvořit například na chodbě to, že lidé si ani nevšimnou, jak moc je chodba úzká. Skvělou volbou na úzkou chodbu je využití úložného prostoru a zrcadel. Zkuste si tedy na vaši chodbu dát skříň až ke stropu a na dveře namontujte velká zrcadla. Uvidíte, že místnost bude ihned opticky větší a také vzdušnější.

Nedávejte nábytek pouze do jednoho rohu

Jestliže máte místnost, která je spíše dlouhá a není vůbec široká, měli byste popřemýšlet i nad vhodným umístěním nábytku. Zcela jistě se nehodí, když byste dali nábytek pouze do jednoho rohu, abyste si ušetřili místo v úzké chodbě nebo jiném pokoji. Raději dejte nábytek podél stěny a nezapomeňte také na poličky a skříňky, které lze umístit přímo na stěnu.

Spojte dvě místnosti

V některých bytech není možné zrekonstruovat celé místnosti, jelikož některé stěny jsou nosné a pokud byste je zbourali, mohlo by dojít k velké tragédii. Poraďte se proto nejprve s tím, kdo dům či byt stavěl, nebo si pozvěte odborníka, který vám řekne, jaké zdi jsou nosné. Jestliže se dozvíte, že máte možnost úzkou místnost spojit s další místností, udělejte to. Zvětšíte tak malý pokoj a už budete mít doma pouze pokoje, které vás nebudou štvát svou velikostí.

Zdroj: 4HomeBird