Pracujete mimo místo svého bydliště? Stát vám přispěje na dopravu. Můžete dostat několik tisíc korun

Pokud dojíždíte za prací do jiného města, můžete využít příspěvek na dopravu. Jeho výše může být několik tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz
                   

Jste vedeni na úřadu práce a marně hledáte zaměstnání, protože v místě vašeho bydliště žádná nabídka není? A nabízí se pracovní příležitost v jiném městě? V tom případě využijte příspěvku na dojíždění do práce, se kterým můžete dostat až několik tisíc korun.

Stát vám může přispět na dopravu

Máte-li možnost získat pracovní uplatnění v jiném městě, a je tedy potřeba, abyste se dopravovali, můžete využít příspěvek na dopravu. Ten může být podle webu MPSV poskytnut na základě písemné dohody uzavřené s ÚP ČR.

Tento příspěvek slouží na částečné pokrytí nákladů vzniklých v souvislosti s dojížděním za prací mimo místo bydliště. Příspěvek pak může být vyplácen po sjednanou dobu za měsíce, kdy žadatel prokáže, že v danou dobu do zaměstnání dojížděl – pomocí doložení měsíčního vyúčtování mzdy či platu.

Kdo má nárok na příspěvek?

O příspěvek na dopravu může zažádat uchazeč v evidenci Úřadu práce, který je evidován déle než 5 měsíců, vysvětluje web Pracomat. Zažádat ale mohou i ti, kteří jsou vedeni kratší dobu, ale byli ze zaměstnání propuštěni v rámci hromadného propouštění. Nárok mají také ti, kteří pečují o děti, a žadatelé, kteří nemohou sehnat pracovní uplatnění v místě bydliště kvůli zdravotnímu stavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O příspěvek na dopravu může zažádat i ten, u kterého bude shledáno, že vzhledem k jeho kvalifikaci, dosavadní praxi, věku, zdravotnímu stavu nebo péči o dítě nebude možné na základě rozboru situace na místním trhu práce možné sehnat uplatnění.

Kolik můžete dostat?

Výše příspěvku na dopravu je podle webu Peníze závislá na vzdálenosti místa nového zaměstnání od místa bydliště. Zde jen dodáme, že místem bydliště nemusí být místo, kde máte vedeno trvalé bydliště, ale do dané vzdálenosti se počítá místo, kde se zdržujete.

Do 10 kilometrů můžete dostat 1 000 Kč (1 250 Kč pro rodiče s dítětem do 4 let). Vzdálenost od 10 do 25 kilometrů rovná se příspěvku ve výši 1 500 Kč (1 875 Kč pro rodiče s dítětem do 4 let). Pokud dojíždíte ve vzdálenosti od 25 do 50 kilometrů, můžete dostat příspěvek na dopravu ve výši 2 500 Kč (3 125 Kč pro rodiče s dítětem do 4 let). Kdo dojíždí nad 50 kilometrů, ten může dostat 3 500 Kč (4 375 Kč pro rodiče s dítětem do 4 let).

Věděli jste o možnosti využít příspěvek na dopravu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články