Když se pes podílí na šetření v domácnosti: Během 2 dnů se může naučit zhasínat světla i zavírat dveře

Učení není pro psy nepříjemnou záležitostí. Naopak ho vnímají jako zábavu, při které si navíc bystří mysl. Naučte mazlíčka dva triky, které budou užitečné i pro vás.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtyřnozí členové rodiny jsou mnohem chytřejší, než si většina lidí dokáže pomyslet. Dají se vycvičit k tomu, aby prováděli spoustu věcí. Nejde ale jen o pouhé: podej tlapku nebo přines klacek. Psi mohou být velmi užiteční i při běžném chodu domácnosti. Zejména v době velkého zdražování energií se bude hodit dvojnásob, když budou umět třeba vypnout světlo nebo zavřít dveře, aby z domácnosti neunikalo teplo.

Cvičte s mazlíčkem jen jednu věc

Není nemožné psa efektním i užitečným kouskům naučit. Navíc to zvíře bude bavit, protože si tím udržuje svěží mysl a bude to brát i jako formu zábavy. Trenérka psů Sara Carsonová předvedla, co umějí její kolie, v soutěži Amerika má talent. Podělila se zároveň o rady, jak začít s výcvikem psa od jednoduchých věcí až po složité triky. Například i o to, jak mazlíčka jeho majitel může naučit právě vypnout lampu nebo otevřít dveře.

Pomoc psa v běžném životě neocení jen handicapovaní nebo starší lidé. Pokud se naučí zapnout a vypnout světlo, je to obecně velmi praktické. „Doporučuji, aby se lidé zaměřili na jednu věc a nikdy neučili psa více věcí najednou,“ říká trenérka. Její rady se hodí pro velké, střední i malé psy. „Pokud je zvíře malé a nedosáhne na vypínač, můžete k výcviku použít lampu s vypínačem na zemi nebo můžete být kreativní a pořídit malé schůdky nebo stoličky, aby zvíře na vypínač dosáhlo,“ vysvětluje.

1) Zapni a vypni světlo

K tomu, abyste psa naučili zapnout světlo, potřebujete jen krytku pera a lepicí pásku. Na vypínač připevníte lepicí páskou čepičku z pera. Poté naveďte čenich psa na krytku pera na vypínači tak, aby do ní čumákem drknul a světlo se rozsvítilo. Pokud se to podaří, upozorněte ho na to, co udělal, pochvalte ho a odměňte. Postup s ním neustále procvičujte. Později veďte psa pouze rukama. A znovu ho odměňte, když se mu podaří rozsvítit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po nějakém čase by to měl začít dělat sám, pokud ho pobídnete. Když to udělá, dejte mu velkou odměnu. Nakonec sundejte krytku pera, aby pes čumákem stiskl přímo vypínač. Opakujte to s ním, dokud si nebudete jistí, že na váš pokyn světlo rozsvítí. Podobným způsobem ho naučíte i vypínat světlo. Neučte ho to ale současně, aby poznal rozdíl mezi pokyny a dobře se je naučil.

2) Otevři dveře

Když se pes naučí otvírat a zavírat dveře, může sám procházet mezi místnostmi a nebudete muset vstávat pokaždé, když začne u zavřených dveří kňučet. Pro usnadnění výcviku se bude hodit provaz nebo podkolenka. Trik je dobré zvíře učit po částech. Než ho trik začnete učit, musí umět na povel zatáhnout za provaz a dotknout se něčeho čumákem. Pak můžete začít tím, že přivážete provaz nebo podkolenku ke klice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pobídněte psa, aby si s lanem hrál, ale tlamou, nikoli tlapkami. Když to udělá, pochvalte ho a odměňte. Pak po něm chtějte, aby za provaz zatáhl. Jakmile to udělá a dveře se byť jen minimálně otevřou, pochvalte ho a dejte mu velkou odměnu. Cvičte to tak dlouho, dokud pes dveře úspěšně neotevře. Jakmile bude zřejmé, že táhne dostatečně silně, můžete povel pojmenovat a neustále ho procvičovat.

3) Zavírání dveří

Zavírání dveří je pro zvíře podstatně jednodušší. Musíte psa naučit, aby do nich čumákem tlačil tak dlouho, dokud se nezavřou. Povzbuzujte ho při tom. Pokud to nepůjde, nalepte na místo, kde má tlačit, lísteček, aby měl na co mířit. Když se čumákem dotkne dveří, pochvalte ho a odměňte. Čím víc bude tlačit a dveře se budou přivírat, tím více ho chvalte. Zmenšujte i papírek a nakonec jej sundejte. Cvičte tak dlouho, dokud se psovi nepodaří dveře zavřít. Povel pojmenujte a odměňte ho.

Jaký kousek jste naučili svého mazlíčka?

Zdroj: AzEnKutyam
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat