Sedm tipů, jak vyčistit bílé ponožky tak, aby zářily | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zářivě bílé ponožky bez námahy pomocí chytrého tipu. Maminka čtyř dětí prozradila, jak přivést zašedlé ponožky znovu k životu

Zářivě bílé ponožky bez námahy pomocí chytrého tipu. Maminka čtyř dětí prozradila, jak přivést zašedlé ponožky znovu k životu

Pokud nosíte často bílé ponožky, tak víte, jak bolestivé je, když je vyperete a stejně nejsou tak zářivé, jako když jste je měli poprvé. To se ovšem může změnit.

ponozky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Bílé ponožky jsou známé tím, že o vás okamžitě řeknou, kde všude jste byli a jestli máte čisté podlahy, jelikož se velmi rychle dají zašpinit. To by nebyl až takový problém, horší ovšem je, že pouhým praním se nedají vyčistit tak, aby byly jako v původním koupeném stavu. Pokud nechcete kupovat neustále nové, přečtěte si tyto tipy, jak je můžete jednoduše vybělit sami doma, radí maminka 4 dětí.

Zkuste použít zázračnou jedlou sodu

Jedlá soda je známá tím, že umí řešit snad každý problém s čistotou v domácnosti. Je navíc velice levná a nachází se snad v každé kuchyni, tak proč ji nevyužít i na bělení ponožek? Začněte tím, že napustíte umyvadlo teplou vodou. Vysypejte do něj dostatek jedlé sody a vložte dovnitř všechny bílé ponožky, které chcete vybělit.

jedla soda v misce
Zdroj fotografie: Freepik

Nechejte je namáčet několik hodin a vhoďte je do pračky na klasické vyprání. Než začnete prát, tak běžný prací prostředek smíchejte s jedním šálkem sody a až poté pračku zapněte. Pro celkové změkčení můžete do bubnu přidat šálek bílého octa.

Obnovte zářivě bílou barvu s pomocí vroucí vody

Další spolehlivou metodou pro získání bílých ponožek je použití vařící vody. Tento trik je ale platí pouze na bavlněné ponožky. Vezměte si velkou pánev a nalijte do ní půl šálku citronové šťávy, tekuté mýdlo a vodu. Přidejte své ponožky a přiveďte k bodu varu. Pokud jich máte hodně, tak použijte libovolně velký hrnec. Nechejte je vařit okolo 20 minut a následně je vyperte tak, jak jste zvyklí.

zena s bilymi ponozkami
Zdroj fotografie: Freepik

Bílý ocet je užitečnější, než se zdá

Stejně jako jedlá soda je i tento zázrak přidávaný hlavně do jídel účinný na různé nepříjemnosti v domácnosti. Jeho výhodou je obsah kyseliny octové, která zaručuje zničení špíny na vašich bílých ponožkách. Pro tuto metodu budete muset v hrnci uvařit několik šálků vody a přilít do ní jeden šálek bílého octa. Do této směsi vložte ponožky a nechejte je celou noc odmáčet. Ráno opět klasicky vyperte.

Na bělení použijte peroxid vodíku

Peroxid vodíku s obsahem 3% je něco, co se již nenachází v každé domácnosti, jelikož je to specifický druh dezinfekce. Málokdo jej ovšem používá pro jeho bělící účinky, na ponožky přitom funguje naprosto skvěle. Do čtyř litrů vody přidejte šálek tohoto zázraku a následně vložte ponožky. Nechejte je namočené 30 až 60 minut v závislosti na tom, jak jsou špinavé. Hoďte je do pračky, přidejte do dávkovače pracího prostředku půl šálku peroxidu a perte jako obvykle.

peroxid vodiku dezinfekce
Zdroj fotografie: Depositphotos

V drsných případech se nebojte použít bělidlo

Co se týče bělení ponožek, již z názvu je celkem logické, proč se vyplatí na opravdu náročné případy využít sílu bělidla. Naplňte umyvadlo či hrnec teplou vodou a přidejte čtyři lžíce bělidla. Následně ještě dodejte pár kapek tekutého mýdla a ponožky nechejte 10 až 15 minut namáčet. Jestliže jsou opravdu znečištěné, můžete vydržet i déle. Následně je vyperte jako obvykle.

Využít můžete i klasický prací prostředek

Prací prášek sice problém se špinavými ponožkami nevyřeší při klasickém praní, můžete jej ovšem využít i alternativně. Budete k tomu potřebovat také citronovou šťávu. Tyto dvě ingredience spolu smíchejte a ponožky namočte do teplé vody. Směs do nich zapracujte a zaměřte se na obzvláště špinavé oblasti. Vložte je do plastového sáčku a nechejte působit přes noc, následně klasicky vyperte.

praci prasek bily
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte také tablety do myčky

Možná jste si doteď mysleli, že tablety do myčky se omezují jen na použití v myčce, to je ovšem jeden velký omyl. Užitečné pro vás budou i v tomto případě. Vezměte si kbelík či umyvadlo a naplňte jej teplou vodou. Přidejte své ponožky a následně i danou tabletu do myčky. Nechejte je namočené několik hodin přes noc a ze směsi je vytáhněte, perte tak, jak jste zvyklí.

Zdroj: Cleaning