Jak poznáte, že rostliny nejsou úplně zdravé | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Naslouchejte rostlinám, dle zabarvení a velikosti listů volají o pomoc. Letitá pěstitelka prozradila, na co si dát pozor

Naslouchejte rostlinám, dle zabarvení a velikosti listů volají o pomoc. Letitá pěstitelka prozradila, na co si dát pozor

Asi každý člověk má u sebe doma nějakou rostlinu, protože i jedna dokáže domov projasnit a oživit. Ale i u rostlin se někdy může objevit nějaký problém.

rostlina
Zdroj fotografie: Freepik

Pokojové rostliny jsou velice oblíbené, protože se může zdát, že je jednoduché o ně pečovat. To je na jednu stranu pravda, ale pouze za předpokladu, že víte, jak se o svoji rostlinu správně starat. Nejdůležitější totiž je, abyste vždy poznali to, co se vám vaše rostlina snaží říct, když se na jejich listech začnou ukazovat fleky a skvrny. Proto vám přinášíme pár znaků, které ukazují, že se o svoji rostlinu musíte starat jinak.

Zcela hnědé listy

Úplně hnědé listy jsou obvykle přirozenou součástí růstu a stárnutí rostliny. Většinou to nesouvisí s péčí o rostlinu. Pokud se ale nejprve na listu objevila hnědá tečka, která se rozrostla, je to pravděpodobně známka nedostatečného zalévání. Jestliže jsou rostliny úplně hnědé a mrtvé, nemá cenu se je pokoušet zachraňovat. Ale rozhodně je na rostlině nenechávejte, raději je ihned odstřihněte.

hnede listy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnědé špičky listů

Hnědé špičky listů jsou obvykle známkou toho, že vaše rostlina nedostala potřebné množství vody. Což může být z toho důvodu, že rostlinu nezaléváte dostatečně často a nebo, že máte špatnou půdu a kořeny rostliny jsou poškozeny. Pokud nebýváte často doma a chcete, aby vaše rostliny pobíraly dostatek vody, existuje spousta triků, které můžete udělat. Jedním z nich je dát na dno květináče vlhkou houbu, která vodu uvolní, když ji rostlina bude potřebovat.

zalevani rostlin postrikovacem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnědnutí uprostřed listu

Tento problém je většinou známkou přelévání. Půda, která je neustále vlhká, vytváří vlhké prostředí, což je ideální prostředí pro propuknutí plísně. No a ta se projevuje hnědými skvrnami uprostřed listů a v pozdější fázi se bude šířit dál do rostliny.

Spodní listy žloutnou

Někdy se stane, že spodní listy rostliny prostě zežloutnou a pak opadnou. Pokud se to ale neustále opakuje a listů je víc a víc, pravděpodobně se něco děje. Bohužel, tohle může být způsobeno opravdu velkým množstvím faktorů, které souvisejí s prostředím. Může to být příliš stinným místem, chladnou teplotou, náhlým poklesem teploty a nebo vystavením suchu. Zkontrolujte umístění rostliny a najděte jí lepší místo.

zlute listy 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Velmi malé listy

Velmi malé listy většinou naznačují, že vaše rostlina potřebuje víc slunečního světla. Tím pádem byste měli zkontrolovat, zda je vaše rostlina skutečně na tmavém místě. Pokud tomu tak je, není nic jednoduššího, než ji přesunout tam, kde na ní bude dostatečně svítit sluníčko.

Zdroj: BrightsideMe