Populární trvalky, které byste za žádnou cenu neměli mít na zahradě - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Populární trvalky, které byste za žádnou cenu neměli mít na zahradě

Populární trvalky, které byste za žádnou cenu neměli mít na zahradě

Některé květiny a rostliny jsou sice krásné na pohled, na záhonku nebo skalce se chovají příliš agresivně. Vždy je třeba volit tak, aby měly všechny květiny dostatek prostoru a vhodné podmínky pro růst.

zahrada
Zdroj fotografie: Depositphotos

To, že je květina hezká na pohled, barevná a neokoukaná, neznamená, že je bezproblémová. Některé rostliny klamou a dělají dobrý dojem, ale skutečnost je jiná. Trvalky jsou sice oblíbené, ale umí na skalce udělat velkou paseku, nedávají prostor květinám kolem sebe, parazitují rychlým růstem listů i kořenů, výživu z půdy nasávají příliš rychle na úkor jiných rostlin, přemnožují se a mají nelibou vůni.

Konvalinky

Jen málokterá rostlina je tak úzce spjatá s jarem jako právě konvalinka. Má krásnou vůni, bílé zvonečky místo kvítků a roste i v mírném chladu a stínu. Sama o sobě je téměř nenáročná, ale na záhonku s jinými květinami se chová příliš agresivně, rozpíná se a slabší rostliny dusí. Je třeba ji neustále kontrolovat a regulovat její pole působnosti, aby se nerozpínala na všechny strany. Je příliš divoká a nechává za sebou semínka, kterých se dá zbavit jen velmi těžko.

pexels d0b0d181d18cd0bad0b0 d0b4d0bed0b1d180d0b0d18f 4608239 1
Zdroj fotografie: Pexels

Chrpa modrá

Chrpa modrá se chová stejně invazivně jako výše zmiňované konvalinky. První rok se můžete těšit z jednoho trsu barevných květů, další rok už zabere většinu záhonu nebo skalky. Je větší a silnější než jiné květiny a rozpíná se na všechny strany. Nepomůže ani jiný druh, všechny chrpy se rozrůstají velmi rychle a dostat je ze zahrady je velmi obtížné. S jejím zasazením na záhon začíná velký boj.

pexels karolina grabowska 4871288
Zdroj fotografie: Pexels

Touleň srdčitá

Touleň srdčitá láká na svoje lístky ve tvaru srdce s jemným vzorkem v bílé, růžové a žluté barvě. Patří ale mezi rostliny, které se šíří a množí nezadržitelně rychle. Stejně rychle zapouští i houževnaté kořeny, které nezničí ani různé herbicidy. Na pohled je touleň srdčitá sice krásná, ale na zahradu se nehodí.

Tařice skalní

Kvete hned ze začátku jara a má krásnou a sytou barvu. Mohlo by se zdát, že je ideální květinou po dlouhé zimě. Právem se označuje jako „košík zlata“. Její vůně je ale nepříjemná a jemný zápach šíří všude kolem sebe. Na zahradu se právě proto moc nehodí a je třeba nahradit ji jiným druhem s podobnou dobou květu a stejnou barvou, ideální jsou například miniaturní narcisy.

Falešná slunečnice

Na pohled je tahle rostlinka miniaturou velké slunečnice, ale na zahradě se chová hodně agresivně a díky dravým kořenům se šíří neuvěřitelně rychle. Nevyhýbá se jiným rostlinám ani keřům. Vytváří velké kolonie a hubí vše, co jí stojí v cestě. Falešná slunečnice se na záhon nehodí. Existují jiné druhy, které nejsou tak dravé a nezabírají rok od roku více a více prostoru.

Kyprej vrbice

Tato na pohled lákavá trvalka je ve skutečnosti velmi agresivní. Ve svém původním prostředí se chová hodně dominantně a stejné je to i na záhonku nebo skalce. Má sice krásné květy, které potěší od konce jara až do podzimu, ale v některých zemích je její prodej kvůli invazivnímu šíření dokonce zakázán. Mnohem lepší variantou jsou menší rostlinky jako třapatky nebo miniaturní narcisky, které se snesou i s jinými květinami.

Zdroj: BHG