Není mazlení jako mazlení: Poplácávání po hlavě a dotýkání se tlapek psi nenávidí

Zjistěte, jak správně mazlit psa, aby mu to bylo opravdu příjemné. Těmto částem těla byste se měli vyhnout, jinak svého mazlíčka zbytečně vystresujete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic příjemnějšího než po celém dni přijít domů za svým domácím mazlíčkem, který vás přivítá hned ve dveřích. Mazlení psů je nejen projevem náklonnosti, který si obě strany užívají, ale je to i činnost velmi prospěšná pro lidské zdraví, což potvrzuje i internetový portál PesWeb.cz. Dochází při něm totiž k uvolňování velkého množstí hormonů štěstí, které mají velmi pozitivní vliv na snížení stresu, úzkostí i depresí.

Jak rozumět řeči svého psa

Přestože psi přímo nemluví, svými gesty, výrazem ve tváři a postojem často prozradí mnohem víc, než by se dalo popsat slovy. Své vřelé city projevují například chutí po mazlení, ale i olizováním rukou páníčka a dalšími činy, které jsme již dříve popisovali v článku na adbz.cz. Některé vaše projevy mu však nemusí být vždy příjemné. Poznáte to například tím, že stáhne ocas, sklopí uši, tváří se nepřítomně nebo se z vašeho sevření snaží uniknout.

Bojí se váš pes hluku? Veterinářka poradila, jak ho uklidnit v dané situaci, a také jak ho to úplně odnaučit

Jak se starat o psa

Pokud vlastníte psa, víte, že nestačí jen ho řádně krmit a venčit, aby byl spokojený. Každé plemeno má své specifické požadavky, na které byste měli brát ohledy. Některá potřebují více pohybu, jiná zase musíte stimulovat hrou nebo jinou zábavou, jež je unaví i mentálně. V ideálním případě, kdy máte psa už od štěněte, se postupně naučíte, co mu dělá dobře a jak od něj získat očekávané výsledky nebo reakce. Na adbz.cz jsme se již věnovali tomu, že trestání při výcviku nemusí být vždycky to pravé, proto byste měli volit jiné metody.

pes si hraje iZdroj fotografie: Freepik
Jak mazlit psa, aby mu to bylo příjemné

Jak správně hladit psa

Nedílnou součástí péče o zvířecího mazlíčka je také jeho dostatečné mazlení a hlazení. Ne všechny projevy vaší lásky mu však mohou být stejně příjemné jako vám. Například poplácávání po hlavě, hlazení na tlapkách nebo v intimní oblasti mu může ve skutečnosti způsobit velký stres. Někteří psi při natažení ruky nad hlavou dokonce ucuknou v očekávání nějakého trestu, nebo naopak v sebeobraně zaútočí. Vyhnout byste se měli i pevnému objetí, které pro zvíře může být velmi nekomfortní, jak potvrzuje i web Psychology Today.

Na co si dát při mazlení psa pozor

V případě svého mazlíčka nejspíš již přesně víte, co má a nemá rád. U cizích byste měli postupovat opatrně. Nejprve si pokuste získat důvěru dotyčného chlupáče a ukažte mu, že pro něj nepředstavujete žádnou hrozbu. Poskytněte mu prostor, aby za vámi přišel sám a postupujte pomalu. S dostatečnou péčí a vřelostí si i bojácný pes může nakonec na mazlení zvyknout. Tomáš N. ze Lhoty potvrzuje: ,,Vzali jsme si psa z útulku, který se nás nejdřív velmi bál. Za rok byste ho už ani nepoznali. Je to ten největší mazel.”

Jaké mazlení má nejraději váš mazlíček?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články