Proč pes olizuje svému páníčkovi ruce: Vidí v něm „vůdce“ nebo mu může chtít vyjádřit náklonnost

Olizování člověka na nejrůznějších místech a končetinách je jedním z nejčastějších projevů psí náklonnosti. Nabízí se tedy otázka, co k tomu psa vlastně vede a jak toto chování číst.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je obecně známo, že pes dokáže „líbat“ či olizovat prakticky všechny oblasti lidského těla. Nejvíce se však zaměřuje na ruce. Podle všeho jej k tomu vedou 3 pohnutky. Za dominantní důvod je označována snaha vtisknout člověku důležitost. Pes chce zkrátka ukázat, že je pro něj konkrétní osoba významná. Je to někdo, o koho pečuje, kontakt jazykem je velmi intimní a značí důvěru. Může to vypadat divně, psi tak ale jednají i s vůdcem smečky, protože vyjadřují respekt. Psí chování zkoumali také Petra Dobos a Péter Pongrácz.

Respekt a láska k člověku

Tohle projevují i směrem k člověku, tedy vlastní podřízenost a submisivitu. Současně se pes snaží svému majiteli zalíbit. Pomocí olizování pes obecně vyjadřuje svoje emoce. Tudíž stejně jako fena zbavuje štěňata po narození špíny, i váš pes to myslí dobře. Jde o vrozený instinkt, který je reakcí na mnoho situací. Pro psa mohou totiž nečistoty znamenat i krém nebo šampon. Když ucítí takovou látku na těle pána, snaží se jí zbavit.

Proč si pes neustále olizuje tlapky: Může za tím být zranění, ale i blechy nebo závažná infekce

Z toho důvodu je také při péči o psa používat speciální šampon, který je pro něj určen. Jinak si ho očistí jazykem úplně stejně. Olizováním oceňovali vůdce smečky již vlci. Současně vás pes může takto ovlivňovat, protože po vás něco chce. Například vás přemlouvá ke hře nebo vyvenčení. Když na jeho projev reagujete pozitivně, naučí se tento projev náklonnosti pravidelně používat.

Léčivé účinky psích slin

Odpověď na tuto otázku závisí hodně na kontextu. Je třeba se na ni totiž podívat z více úhlů, pro začátek toho psího. Když pes olizuje člověka nebo dalšího psa, dochází k produkci endorfinu, tedy hormonu štěstí. To je velmi důležité nejen pro samotné emoce, ale také pro duševní zdraví psa. Absence této látky se také projevuje zhoršením psí imunity. V extrémních případech byste museli svému chlupáči podávat i potravinové doplňky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ve slinách psa najdeme biologicky aktivní složky i dezinfekční látky. Ty hubí bakterie a celkově působí protizánětlivě, jde například o enzym losozyn. Ten prokazatelně zastavuje růst bakterií včetně streptokoka. Další složka, histatin, podporuje regeneraci tkáně. Jeho efekt bývá však tak silný, že po ráně zůstane nateklá a plastická jizva. Čistí-li pes takto obličej astmatikovi, může to prokazatelně pomoci. Obsažené bakterie vám také zvyšují imunitu.

Dávejte ovšem pozor na situace, kdy vám bude chtít pes takto „ošetřit“ otevřenou ránu. Sliny by se do ní totiž nikdy neměly dostat, což je varování pro obě strany. Když se pes olizuje sám, může to také znamenat nudu. V takových případech se mu více věnujte, kupte mu nějakou hračku nebo další zvíře jako společníka.

Kdy vás pes naposledy pořádně „umyl“?

Zdroj: Mdpi
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články