Zatočte s vlhkostí ve vaší domácnosti a zapomeňte na orosená okna
adbz.cz » Hobby » Trápí vás orosená okna? Víme, jak problém během několika minut vyřešit

Trápí vás orosená okna? Víme, jak problém během několika minut vyřešit

Pokud se vám doma na oknech sráží voda, pak byste měli vyzkoušet jeden z těchto jednoduchých triků, jak tomuto nepříjemnému problému předejít.

okno
Zdroj fotografie: Depositphotos

Orosená okna svědčí o nadměrné vlhkosti ve vaší domácnosti. Ta však může mít daleko nepříznivější vliv na vaše zdraví a zároveň vytváří ideální podmínky pro vznik a šíření plísní. Podle informací na webu DůmAZahrada přitom existuje hned několik kroků, které vám mohou s kondenzací vlhkosti na oknech pomoci. Sami jsme měli s vlhkostí dlouho problém a pomohlo nám hlavně pravidelné větrání.

Větrejte často a krátce

Abyste doma snížili množství vlhkosti, nesmíte zapomínat pravidelně a často větrat. Tím navíc vyměníte vydýchaný vzduch za čerstvý a budete se cítit mnohem příjemněji, a dokonce vám to bude i lépe myslet, na což jsme upozorňovali i v dřívějším příspěvku na adbz. Většinou stačí dvakrát až třikrát denně a po vlhkosti nezbydou ani památky. Častější větrání je pak zapotřebí při vaření nebo sušení vypraného prádla.

Zaměřte se na správné vytápění

Kolísání teplot a velké výkyvy mohou působit velmi nepříznivě. V ideálním případě byste měli doma udržovat stabilní teplotu v jednotlivých místnostech. Tím předejdete tomu, že se v nich ochladí natolik, aby začala na povrchu kondenzovat voda. Vyplatí se také předejít proudění par tím, že budete používat digestoř nebo zavírat dveře do koupelny při sprchování, jak doporučuje i naše čtenářka Alice R. z Poděbrad: „Začali jsme vlhkost doma pečlivě hlídat a pozorovat, kde je největší problém. Při vaření používáme pokličky a snažíme se předejít úniku par z koupelny.“

orosené okno
Zdroj fotografie: Freepik
Tyto jednoduché triky vám zaručeně pomohou zbavit se vlhkosti ve vaší domácnosti – stačí lepší izolace a často větrat

Okna zaizolujte

Kvalitní izolace vám pomůže snížit tepelné ztráty a naopak zvýšit tepelný komfort, aniž byste za vytápění zaplatili všechny své úspory. Před každou zimou byste proto měli kvalitu izolace na okenních rámech zkontrolovat a vyměnit všechna poškozená a opotřebovaná místa. Se srážením vody vám však může pomoci také štěrk, rýže nebo sůl, o čemž více pojednává předchozí článek na adbz.

Naneste na stěnu antikondenzační barvy

Tento krok oceníte především v případě, že se vám vlhkost kromě oken sráží také na stěnách a způsobuje vznik plísní. Tyto barvy bývají hrubší a umožňují stěnám absorbovat přebytečnou vlhkost v místnosti. Přesto i podle webu ČeskýKutil hraje nejdůležitější roli větrání. V příliš nízkých teplotách si vystačíte i s mikroventilací. Vzniklou mezerou proudí dovnitř omezené množství vzduchu, které vás nepřipraví o příliš tepla, ale zajistí odvod vlhkosti a přísun čerstvého vzduchu.