Trápí vás orosená okna? Víme, jak problém během několika minut vyřešit

Pokud se vám doma na oknech sráží voda, pak byste měli vyzkoušet jeden z těchto jednoduchých triků, jak tomuto nepříjemnému problému předejít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orosená okna svědčí o nadměrné vlhkosti ve vaší domácnosti. Ta však může mít daleko nepříznivější vliv na vaše zdraví a zároveň vytváří ideální podmínky pro vznik a šíření plísní. Podle informací na webu DůmAZahrada přitom existuje hned několik kroků, které vám mohou s kondenzací vlhkosti na oknech pomoci. Sami jsme měli s vlhkostí dlouho problém a pomohlo nám hlavně pravidelné větrání.

Větrejte často a krátce

Abyste doma snížili množství vlhkosti, nesmíte zapomínat pravidelně a často větrat. Tím navíc vyměníte vydýchaný vzduch za čerstvý a budete se cítit mnohem příjemněji, a dokonce vám to bude i lépe myslet, na což jsme upozorňovali i v dřívějším příspěvku na adbz. Většinou stačí dvakrát až třikrát denně a po vlhkosti nezbydou ani památky. Častější větrání je pak zapotřebí při vaření nebo sušení vypraného prádla.

Zaměřte se na správné vytápění

Kolísání teplot a velké výkyvy mohou působit velmi nepříznivě. V ideálním případě byste měli doma udržovat stabilní teplotu v jednotlivých místnostech. Tím předejdete tomu, že se v nich ochladí natolik, aby začala na povrchu kondenzovat voda. Vyplatí se také předejít proudění par tím, že budete používat digestoř nebo zavírat dveře do koupelny při sprchování, jak doporučuje i naše čtenářka Alice R. z Poděbrad: „Začali jsme vlhkost doma pečlivě hlídat a pozorovat, kde je největší problém. Při vaření používáme pokličky a snažíme se předejít úniku par z koupelny.“

orosené okno iZdroj fotografie: Freepik
Tyto jednoduché triky vám zaručeně pomohou zbavit se vlhkosti ve vaší domácnosti – stačí lepší izolace a často větrat

Okna zaizolujte

Kvalitní izolace vám pomůže snížit tepelné ztráty a naopak zvýšit tepelný komfort, aniž byste za vytápění zaplatili všechny své úspory. Před každou zimou byste proto měli kvalitu izolace na okenních rámech zkontrolovat a vyměnit všechna poškozená a opotřebovaná místa. Se srážením vody vám však může pomoci také štěrk, rýže nebo sůl, o čemž více pojednává předchozí článek na adbz.

Naneste na stěnu antikondenzační barvy

Tento krok oceníte především v případě, že se vám vlhkost kromě oken sráží také na stěnách a způsobuje vznik plísní. Tyto barvy bývají hrubší a umožňují stěnám absorbovat přebytečnou vlhkost v místnosti. Přesto i podle webu ČeskýKutil hraje nejdůležitější roli větrání. V příliš nízkých teplotách si vystačíte i s mikroventilací. Vzniklou mezerou proudí dovnitř omezené množství vzduchu, které vás nepřipraví o příliš tepla, ale zajistí odvod vlhkosti a přísun čerstvého vzduchu.

Co děláte proti nadměrné vlhkosti doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články