Leden a únor jsou ideálním obdobím pro výsadbu trvalek a odolných letniček. Kdo nezahálí, bude na jaře příjemně překvapen

Pokud chcete urychlit růst květinové zahrady, můžete některé trvalky vysadit už během zimních měsíců. Semínka pak na jaře vyklíčí sama, bez hnojiv a zbytečných starostí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho odrůd květin potřebuje ke správnému klíčení delší dobu chladu. Tato technika se nazývá stratifikace a znamená, že semena potřebují delší dobu a nižší teploty pro klíčení. Výsadba květin už v zimě urychlí výsadbu vaší květinové zahrady. Leden a únor jsou ideálními měsíci pro výsadbu mnoha trvalek a odolných letniček, které mají rády chladné a vlhké počasí. 

Technika pocházející z přírody

Tato technika výsadby pochází z přírody, kde letničky, dvouletky nebo trvalky před zimou vypouští semena. Ty pak na celou zimu zapadnou sněhem a na jaře začnou klíčit. Stejný postup je možné využít i na zahradě a není nutné se bát, že by semena během zimy zmrzla. Nevadí jim ani to, že několikrát za zimu zmrznou a zase rozmrznou. Semínka rostlin jsou proti těmto změnám chráněny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chrání je silné obaly a rostlinné hormony, které brání semínkům vyklíčit v nesprávnou dobu. Střídavé zmrznutí a rozmrznutí semen pomůže tento obal narušit a na jaře jsou tak semínka připravena rychle vyklíčit. V zimě lze zasít jakoukoliv rostlinu, která je označená jako odolná. U nás mezi ně patří například Orlíček, Náprstník, Topolovka, Buddleja, neboli motýlí keř, Levandule nebo Lupina.

Jak na výsev rostlin během zimního období

Začít s výsevem můžete klidně už na podzim. Před napadnutím prvního sněhu rozsypejte semínka odolných rostlin tam, kde chcete aby rostly. Většina z těchto rostlin nemá rádo přesazování a je tedy dobré zasít je přímo na vybrané místo. Semena nezakrývejte vrstvou zeminy, pouze je zatlačte pod povrch půdy. Stejný způsob můžete využít i pro zasazení rostlin do venkovních květináčů. Ideální je s tímto začít po prvních ranních mrazících. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete s výsadbou začít až v lednu nebo v únoru, nemusíte mít strach z pozdějšího vyklíčení. Příroda pozdrží klíčení i na podzim zasazených semínek až do jarních měsíců. Klíčovými prvky jsou totiž chlad a vlhkost. Na zimním výsevu je skvělé, že nemusíte utrácet peníze za hnojiva a předpěstované rostliny. Všechnu práci za vás udělá příroda. Právě proto je zimní výsadba oblíbená u zkušených zahrádkářů

Jaké trvalky sázíte už během zimního období vy?

Zdroj: Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články