Domácí krajková dekorace dodá domácnosti punc jedinečnosti nejen o Vánocích. Během hodiny proměníte domov k nepoznání

Staré záclony nevyhazujte, ani když už se v nich objevují díry. Stále se dají rozřezat na kousky a použít jako originální dekorace bytu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ozdobte si svůj domov netradiční, zato krásnou dekorací. Nemusíte čekat na mráz, který ozdobí vaše okna nádhernou krajkovou malbou. Stačí vzít starší ozdobnou záclonu a nádhera je na světě. Nebudete potřebovat žádné další speciální nebo drahé vybavení. Vystačíte si bohatě s tím, co máte doma. Vyberte si proto nějakou pěknou krajku, vyhrňte si rukávy a pusťte se do práce. Hotovo budete mít dřív, než byste řekli švec.

Takhle snadno dekoraci na okno vyrobíte

Najděte po domě následující vybavení:

  • Bramborový škrob
  • obyčejnou vodu
  • nůžky
  • široký malířský štětec
  • starou krajkovou záclonu

Kromě těchto věcí nepotřebujete vůbec nic dalšího. Pokud ale nemáte škrob, zato však máte lepidlo na papír s názvem Herkules, můžete ho směle použít také. Podobně jako škrob se dá umýt teplou vodou a po zaschnutí zprůhlední. Na okně krajku bez problému udrží. Nakonec si vyberte okno nebo jeho část, které byste rádi ozdobili a změřte si jeho rozměry. Mějte na paměti, že krajka by měla zabírat maximálně polovinu jeho celkové výšky, abyste se ještě někdy zvládli podívat ven.

Odřízněte záclonu, připravte lepidlo ze škrobu

Jakmile máte naměřeno, máte dvě možnosti. Buďto budete obzvláště šikovní a vyříznete obdélník ze záclony rovnou, anebo si nejprve připravte kartonový obdélník požadovaných rozměrů. Ten nejprve zkuste přiložit k oknu, znovu zkontrolujte, zda rozměry doopravdy sedí a teprve podle něj záclonu ořízněte.

V dalším kroku natřete okenní tabulky pastou z bramborového škrobu a vody, která slouží jako účinné a ekologické lepidlo, které navíc budete moci v případě potřeby rozpustit vodou a dekoraci z okna sejmout.

Škrobovou pastu připravte tak, že do misky nasypete 2 polévkové lžíce bramborového škrobu a naředíte ho stejným množstvím studené vody. Velmi dobře směs promíchejte a pak přilijte ještě jednu a půl sklenice vody vroucí. Znovu promíchejte (dejte pozor, ať se neopaříte), namočte do směsi štětec a důkladně ji rozetřete všude tam, kam se chystáte připevnit krajku. Zvláštní pozornost věnujte okrajům, kde by se mohla krajka ráda odlepovat od skla.

Přilepte na okno krajkový obdélník

Nyní možná budete potřebovat jedny ruce navíc, to podle toho, jak velký obdélník budete lepit. Začněte od kraje okenního rámu a postupně přilepujte záclonu na vrstvu škrobové pasty. I když jde směs snadno smýt, možná raději použijete rukavice.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Blanka Iverson
Krajku znovu štětcem přetřete škrobovou pastou, abyste ji dokonale uhladili.

Pokud zjistíte, že jste na okrajích nestříhali přesně a na některých místech vám zbývají volná místa, jednoduše ze zbytku krajky vystřihněte kousky o velikosti mezer a prostě je přelepte. Na závěr krajku ještě jednou přetřete škrobovou pastou, čímž ji uhladíte a dokonale vyrovnáte, aby nikde nezůstaly hrbolky a varhánky.

Jak řešit mytí oken, praní krajky či její výměnu?

Nelíbí se vám dekorace nebo je záclona na okně zaprášená? Snadná pomoc! Jednoduše umyjte okno s krajkou teplou vodou a škrobová pasta se rozpustí. Pak už stačí jen ji stáhnout dolů a okno pod ní můžete umýt tak, jak jste zvyklí.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Blanca Iverson
Okno s nalepenou krajkou vypadá krásně a navíc svůj byt ochráníte proti nechtěným pohledům zvenčí.

Krajku, pokud je zaprášená, vyperte normálně v pračce tak, jak perete i jiné záclony. Pak ji můžete výše popsaným způsobem na okno vrátit, anebo ji vyměnit za jinou s neokoukaným dekorem. Anebo můžete z krajky vystříhat třeba sněhuláky či sněhové vločky, anebo zajíčky a velikonoční vajíčka. Škrobová pasta po zaschnutí zprůhlední, a tak ji můžete použít podle fantazie.

Máte nějaký vlastní originální způsob na sváteční dekoraci oken?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články