Zatočte se škůdci s pomocí doma vyrobeného insekticidu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Hmyzí škůdci si na vaší zahradě ani neškrtnou: Připravte si domácí 4složkový insekticid za pár korun

Hmyzí škůdci si na vaší zahradě ani neškrtnou: Připravte si domácí 4složkový insekticid za pár korun

Dejte přednost šetrnému, domácímu insekticidu před škodlivými chemikáliemi. Svému účelu poslouží stejně dobře, a navíc vaši zahradu nepoškodí.

postrik rostlin insekticid
Zdroj fotografie: Depositphotos

Škůdci, kteří začínají být aktivní již na přelomu dubna a května, jsou obávanými soupeři každého zahradníka a hobby pěstitele. Jestliže sami některé rostliny či plodiny pěstujete, jistě víte, jakou „paseku“ dokáží hmyzí škůdci nadělat. Abyste jich napadené rostliny zbavili, není ale bezpodmínečně nutné sahat po chemikáliích, které mohou poškodit křehký ekosystém vaší zahrady. Doma si můžete připravit insekticid, k jehož výrobě budete potřebovat pouze 4 běžně dostupné ingredience.

Jak vyrobit funkční domácí insekticid

Jestliže vaše rostliny napadnou (nejen) hmyzí škůdci, je důležité jednat rychle. Čím dřív proti nim začnete bojovat, tím menší úsilí budete muset vynaložit a zároveň minimalizujete i případné škody. Nemusíte se také ihned uchylovat k nešetrným chemickým postřikům, jednoduše si vyrobte insekticid doma. Na půl litru roztoku budete potřebovat 5 stroužků česneku, 250 mililitrů odstáté vody, 250 mililitrů alkoholu (70-90 %) a ½ čajové lžičky prostředku na mytí nádobí.

V prvním kroku přípravy česnek oloupejte, rozdrťte a přendejte do menší mísy. Na připravený česnek nalijte 250 mililitrů alkoholu a nechte 24 hodin macerovat. Po uplynutí potřebné doby do roztoku přilijte 250 mililitrů vody a přidejte ½ čajové lžičky mycího prostředku na nádobí (přidává se proto, aby se postřik udržel na listech rostliny) a vše dobře promíchejte. Výsledný insekticid přeceďte do lahve s rozprašovačem a ošetřete jím celou rostlinu (roztok je použitelný asi týden, poté je potřeba připravit nový).

Další způsoby, jak ochránit rostliny

Výhodou domácích insekticidů je jejich zdravotní nezávadnost. Jestliže jimi plodiny na své zahradě ošetříte, nemusíte se obávat, že by jejich zbytky zůstaly na plodech, nebo jste je zkonzumovali. Většina z nich je navíc vyrobena z ingrediencí, které máte běžně ve své kuchyni a používáte je. Kromě výše uvedeného postřiku proti hmyzím škůdcům si můžete připravit i účinný fungicid. K jeho výrobě budete potřebovat prášek do pečiva, jemné mýdlo a vodu.

postrik jehlicnany
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do 4 litrů odstáté vody vmíchejte 4 čajové lžičky prášku do pečiva a 1 čajovou lžičku jemného mýdla. To může být tuhé (nastrouhané) i tekuté. Jakmile všechny ingredience promícháte, nalijte roztok do lahve s rozprašovačem a fungicidem ošetřete listy vašich rostlin – stříkejte je z horní i spodní strany tak dlouho, dokud z nich roztok nezačne stékat. Jestliže rostlinu ošetříte důkladně, zbavíte ji všech houbových patogenů. Postřik opakujte jednou týdně do doby, než napadení houbovou chorobou zcela vymizí.

Jakými způsoby se vypořádáváte se škůdci na zahradě?

Zdroj: Bhg