Invaze asijských berušek v Česku a jak ji zastavit: Pozor na ně –⁠ zdánlivě neškodný tvor může být nebezpečný

Slunéčko sedmitečné neboli beruška je oblíbený a na zahrádkách užitečný brouk. Na rozdíl od něj je slunéčko východní neboli asijská beruška pravým opakem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V současnosti můžeme mluvit o zamoření asijskými beruškami. Tito brouci se nedrží jen na zahrádkách, dostanou se i do našich domovů. Na první pohled vypadají stejně jako naše slunéčka sedmitečná. Liší se ale počtem teček na krovkách, kterých mají mnohem více. Bývají více agresivní než typické berušky a v případě ohrožení mohou i kousnout. Dejte si na tyto brouky pozor a buďte v jejich blízkosti ostražití.

Odkud se vzalo slunéčko východní

Slunéčko východní se ve velké míře objevuje od jara až do podzimu. Nejčastěji ho spatříte v teplých dnech. Může mít různá zbarvení, od červené, oranžové, žluté až po černou. Oproti českým beruškám bývají tato větší a mají více teček. Výjimečně ale mohou být i úplně bez tečky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto berušky jsou nepřáteli našich berušek, které svým výskytem ohrožují. Původně zde byly před 40 lety z Asie dovezeny, aby likvidovaly mšice ve sklenících. Tento plán nevyšel a místo toho se asijské berušky přemnožily. V současnosti se hojně objevují i v lidských obydlích, mohou způsobovat alergické reakce a někdy dokonce i koušou.

Co dělat, když vás slunéčko východní kousne

Tato slunéčka vydávají vůni obsahující pyrazin. Tímto se brání proti predátorům. Mezi další látky, které dokážou tato slunéčka vyprodukovat, patří hořké a pro mnoho zvířat jedovaté alkaloidy. Člověku by však tyto látky neměly v takovém množství ublížit. Pokud vás kousne, může se dostavit pocit svědění a mírný otok. V tom případě na postižené místo přikládejte studený obklad a dál jej pozorujte. V případě, že by se objevil zánět, ošetřete místo vhodným krémem nebo gelem a vydejte se na konzultaci k lékaři.

Jak zabránit výskytu slunéček u vás doma

Pokud se vám v domácnosti objeví jen pár jedinců, je poměrně jednoduché je chytit třeba do zavařovací sklenice a vypustit z okna ven. Pokud je jich víc, můžete je vysát, sáček z vysavače ale musíte hned vyhodit, protože by z něj mohla zase vylézt. Proti jejich dalšímu výskytu vám může dopomoct instalace sítí proti hmyzu nebo potřít rám okna mentolem nebo kefírem.

Ze života berušek

Jak se s asijskými beruškami vypořádáváte vy?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články