„Zázračné“ lidové hnojivo může nadělat víc škody než užitku. Jakmile se k rostlinám nalije cukr, ztratí schopnost vstřebávat vodu

Ne všechny lidové rady a pověry se vyplatí poslouchat a dodržovat. Cukrem můžete svým rostlinám zbytečně uškodit. Zvolte raději vhodnější způsob, jak rostliny vyživit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aby mohly rostliny na vaší zahradě správně růst a celkově prospívat, je důležité zajistit jim ty nejlepší životní podmínky. Každý druh má specifické požadavky na množství světla, tepla a zálivky, které je nutné po celou dobu jejich pěstování dodržovat. Vhodnými hnojivy stimulujete jejich vývoj, podpoříte imunitní systém a celkové zdraví rostlin. Důležité je vybrat to nejvhodnější.

Nepoužívejte med

Někteří zahradníci pro své rostliny připravují zálivku z medu. Ten však neobsahuje žádné rostlinné hormony ani látky, kterými by jejich růst podpořil. Med se však výborně hodí k ošetření řezných ran a poškozených míst rostlin. Stačí toto místo potřít trochou medu a zabráníte tak bakteriím a dalším mikroorganismům, aby rostlinu napadly. Tím snížíte riziko vzniku a přenosu nákazy nebo houbového onemocnění.

Vyhněte se bílému cukru

Ani bílý cukr vám s výživou rostlin na zahradě nebo v květináčích nepomůže. Naopak rostlinám uškodí, protože snižuje jejich schopnost přijímat vodu. Využít cukrovou vodu můžete jen pro řezané květiny ve váze. Cukrem můžete prodloužit jejich životnost a užít si kytici květů ve skvělém stavu po delší dobu. Pro zahradní nebo pokojové rostliny se však hodí jiná hnojiva, která obsahují větší množství prospěšných látek.

Jahody a jejich hnojení iZdroj fotografie: Deposithotos

Kdy použít cukrovou vodu

Zálivku z cukrové vody lze bezpečně použít na mladé sazenice, které ještě nedokáží samy produkovat a uchovávat cukr. S cukrovou vodou to však nesmíte přehánět, jinak vytvoříte dokonalé prostředí pro výskyt a rozmnožování mikroorganismů, které mohou mladé rostliny snadno zahubit. Cukr používejte opatrně taky k výživě řezaných květin, aby vám rychleji neuvadly.

Vhodná hnojiva

Pro růst rostlin jsou nejdůležitějšími prvky draslík, dusík a fosfor. Ty zodpovídají za jejich celkový vývoj a imunitní systém. Dopřávejte svým rostlinám pravidelně zálivku hnojivy bohatými na tyto prvky a těšte se v létě z opravdu bohaté úrody. Nemusíte kupovat drahá chemická hnojiva. Přírodní alternativou vám mohou být některé zbytky jídel z kuchyně nebo byliny a plevele.

Jednoduchá příprava třísložkového hnojiva

Jaké máte zkušenosti s hnojením cukrem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články