Vaječné skořápky skvěle fungují na bělení prádla. Stačí je vhodit do pračky

Využití vaječných skořápek je velmi různorodé. Slouží také například jako skvělé přírodní, ekologické a levné bělidlo prádla.

škořápky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bílé prádlo vypadá velmi hezky a dobře se nosí, má ale jednu velkou nevýhodu. Barvy postupem času a s počtem praní ztrácí na své zářivosti a bílá se změní v nažloutlý nebo zašedlý nezajímavý odstín. S bílým prádlem je nutné zacházet opravdu šetrně a prát ho pouze společně, nikdy s jinými barvami. Také je vhodné používat bělidla, aby si tkanina uchovala svou původní barvu. V tomto případě výborně poslouží vaječné skořápky, které fungují jako přírodní a levné bělidlo.

Na bílé prádlo použijte přírodní a ekologické bělidlo

Bělení prádla může být někdy ošemetné. V prvé řadě je nutné dávat stranou pouze a jen bílé prádlo, prát na program s nižšími otáčkami a nechat prádlo sušit v sušičce nebo doma na sušáku. Nedávejte bílé prádlo sušit ven, slunce způsobuje žloutnutí látky a po několika takových usušeních již necháte své oblíbené bílé tričko ležet ve skříni. Ač můžete v obchodě koupit chemická bělidla, organické produkty jsou stejně tak účinné, navíc levné a ekologické. Přírodní způsoby bělení prádla používaly už předchozí generace a s oblibou jsou využívány i dnes.

namáčení prádla

Bělení záclon metodou, kterou používají i samotní prodejci: Stačí je nechat namočené 12 hodin a budou zase sněhově bílé

Na bělení prádla jsou výtečné vaječné skořápky. Navrátí zpět bílou a zářivou barvu a oblečení bude jako nové. Dejte si stranou 2–3 vaječné skořápky, nechte je uschnout a rozbijte je na menší kousky. Následně je důsledně zabalte například do gázy, plátna či bavlněného kapesníku a dejte do bubnu pračky společně s bílým prádlem. Skořápky zabalte opravdu pečlivě, kdyby se dostaly do bubnu pračky, mohly by ji nenávratně poškodit. Perte na oblíbený program společně s práškem nebo gelem na praní. Na bělení prádla funguje i ocet, sůl či kůra z citronu.

Další využití vaječných skořápek

Vaječné skořápky mají v domácnosti spoustu využití. Pro vysoký obsah vápníku jsou často používány například na hnojení rostlin, kterým je tak dopřáno dostatečné množství živin a následně dobře rostou a kvetou. Stejně tak se dají použít i na užitkové zahradě. Promícháním se zeminou se provzdušní půda a zlepší se její propustnost. Kromě hnojiva se ale aplikují i jako zbraň proti slimákům. Rozsypáním nadrcených vaječných skořápek kolem plodin, kde se slimáci často vyskytují, vytvoříte bariéru, přes kterou nepřejdou. Plodiny jsou tak chráněny.

Celá vejce v bílé misce iZdroj fotografie: Piqsels
Vaječné skořápky mají mnoho využití

Dále také vylepšují chuť a vůni kávy. Udělejte ze skořápek jemný prášek a upečte na plechu s pečicím papírem. Prášek pečte minimálně na 100 °C, aby se zničily všechny bakterie, které by tělu mohly uškodit. Vaječné skořápky dále dokáží výborně nabrousit nůž. Ať už chcete nabrousit kuchyňský nůž, nebo například nože v mixéru, zamrazte ve formě na led skořápky s vodou. Jako brousek je tento způsob nenahraditelný.

Jaké domácí bělidlo používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články