Jak šetrně zbavit bílé krajkové prádlo zažloutnutí a odolných skvrn
adbz.cz » Hobby » Jak navrátit krajkám sněhově bílou barvu: Citronová kůra, sůl i ocet fungují jako bělidlo

Jak navrátit krajkám sněhově bílou barvu: Citronová kůra, sůl i ocet fungují jako bělidlo

Vyzkoušejte jeden z těchto způsobů a vraťte svému prádlu původní bělost. Vaše krajkové oblečení bude opět dokonale čisté a zářivě bílé.

podprsenka spodni pradlo
Zdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz

Krajka je velmi krásný, ale také velmi citlivý materiál. Těžko se pere a je velmi náchylná na skvrny a žloutnutí. Naštěstí existuje těchto pět způsobů, které vám pomohou vaše prádlo opět vyčistit tak, aby bylo znovu zářivě bílé. Zbavte se snadno a účinně žlutých skvrn na vašem oblečení. Toto šetrné praní má fantastické účinky a vašemu prádlu navrátí původní vzhled. 

5 způsobů bělení krajkového prádla

Bílé krajkové prádlo může ztratit svou nádhernou bílou barvu, i když jej nenosíte. Tento materiál je velmi náchylný ke žloutnutí a vzniklé skvrny je velmi těžké následně odstranit tak, aby krajka nebyla poškozena. Pomoci vám může jedna z těchto pěti metod. 

Použijte citronovou šťávu

Šťáva z citronu dokáže jednoduše a účinně odstraňovat mastné skvrny i zažloutlé skvrny od potu. Nanést ji můžete i na jemné materiály, aniž by vám hrozilo jejich poškození. Navíc má citronová šťáva i bělící účinky. Jednoduše v hrnci smíchejte 250 ml citronové šťávy s 2 litry vody a zahřejte. Voda nesmí být příliš horká, aby krajku nepoškodila. Následně krajkové prádlo do vody na 2 hodiny namočte. Následně vyperte v pračce.

krajka perly bila
Zdroj fotografie: Depositpohotos

Na nejodolnější skvrny působí sůl

Běžná kuchyňská sůl si dokáže poradit i s těmi nejzažranějšími skvrnami třeba na tkaničkách od bot. 10 g soli smíchejte se šťávou z půlky citronu. Získáte krémovou směs. Tu naneste na odolné skvrny na vašem prádle a nechte půl hodiny působit. Následně prádlo opláchněte pod proudem vlažné vody a dejte vyprat do pračky. 

Bílý ocet jako vynikající bělidlo

Jedním z nejlepších bělidel, které ve své domácnosti najdete, je bílý ocet. Ocet účinně odstraňuje skvrny a navrací oblečení původní bělost. Do 2 litrů teplé vody přilejte 250 ml octu a prádlo do něj na 8 hodin namočte. Po vyjmutí dejte prádlo vyprat do pračky. Pro umocnění bělícího účinku můžete během praní přidat ještě půl hrnku octu.

bile krajkove saty
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte kyselinu boritou

Tento prášek můžete zakoupit téměř v jakémkoliv větším obchodě. Dobře se rozpouští ve vodě a snadno odstraňuje skvrny z oblečení. Pro vyprání krajkového prádla smíchejte 50 g této kyseliny se 3 litry vody. Při práci používejte rukavice, aby vám kyselina nepodráždila kůži. Prádlo v připravené směsi nechte 3 hodiny odmočit a následně omyjte pod proudem vody.

Čištění prádla pomocí citronové a pomerančové kůry

Smícháním těchto složek s vodou získáte vynikající odstraňovač skvrn, který navíc dodá prádlu příjemnou citrusovou vůni. Použijte kůru z 5 citronů nebo pomerančů, 2 litry vody a 20 ml okysličené vody. Nejprve nalejte do hrnce 2 litry vody a přidejte citrusovou kůru. Vodu přiveďte k varu, a následně stáhněte. Přes sítko vodu přefiltrujte a přidejte okysličenou vodu. Na 2 hodiny prádlo do této směsi ponořte a nakonec vyperte v pračce.